מאמר

תינוק עם נשיקות

הדרך לאהוב את עצמי… (חלק ב’)

 

(לקריאה של - חלק א’)

נסו להיזכר באדם שאתם אוהבים במיוחד. מה הייתם מוכנים לעשות בשביל אותו אדם? מה אתם חושבים עליו? ומה אתם מאחלים לו? ועכשיו בואו נחשוב על עצמנו. מה אנחנו מוכנים לעשות עבור עצמנו? מה אנו חושבים על עצמנו, כך בפשטות? ומה אנו מאחלים ומקווים עבורכם?

 

*****

 

פעמים רבות, קל לנו הרבה יותר לפרגן, לסייע וגם לראות טוב באדם אחר, אך לא בעצמנו. החשיבות והערך של האדם שעומד מולנו, לא פעם היא יותר ברורה ופשוטה עבורנו. והשאלה הגדולה היא, למה? למה אנו יכולים לדון לכף זכות את השכנה, אבל את עצמנו לא? מדוע קל לנו יותר לקבל חסרון או קושי של הזולת, אך לא של עצמנו.

 

כגודל הציפיות

 

אנו מצפים מעצמנו להיות מושלמים. עם אחרים אנו מסוגלים להיות יותר סלחנים, אך מול עצמנו, לא פעם אנו מצפים למושלמות ברורה ואחידה. כל “פאשלה” עלולה לאכזב את עצמנו. “איך זה קרה לי?”, או “למה אמרתי ככה?”, “איזו שטות עשיתי!” וכדומה. דווקא מכיוון שאנו רוצים להתחבר למקום השלם שבתוכנו, קשה לנו לקבל חסר.

 

אך דבר אחד עיקרי חשוב שנזכור.

 

השלמות הפנימית לא נמדדת במעשה כזה או אחר. השלמות הפנימית היא מהותית. לא משנה מה עברתי, כמה נפלתי, מה אמרו לי, מה חושבים עלי. מבפנים- במהותי, אני נשמה יפה, שלמה וטהורה. ככל שאנו “רודפים” אחר המושלמות בחיצוניות שלנו, אנו עלולים למצוא את עצמנו נופלים ומתאכזבים. מאז שחרב בית המקדש, כך אומרים חז”ל, אין מושלם. המציאות החיצונית לעולם תהייה חסרה.

 

הנשמה, המהות לעומת זאת, תמיד תישאר שלמה.

 

כלומר, ככל שאנו בונים בתוכנו אמון פנימי, חיבור “לנשמה הטהורה שנתת בי”, ומיקוד ברצונות הטובים, השמחה הפנימית, האהבה- תגדל. יתרה מכך, החיבור לרצונות משקף לנו את המהות שלנו לאמיתה. החיבור לרצון, גם אם איננו מצליחים להגשימו עדיין, הוא המסמל את האני המהותי שלנו.

 

כך שגם אם כעסתי, אכזבתי, או נפלתי בעניין כלשהו- ברגע שאני מזהה את הרצון הפנימי שמצער על כך, שאינו חפץ בזאת- זוהי העדות הפנימית לכך, שהנפילה איננה “אני”. האני האמתי- הוא הרצונות הפנימים והשאיפות שבי.

 

לתת לעצמי מקום

 

אחת הדרכים המרכזיות לבנות את האמון בעצמי הוא לתת לעצמי מקום. חשיבות. “להטעין את עצמי”, זה לא עוד איזה מושג נדוש ושחוק, זוהי אמת ברורה, שתעזור לנו בדרך לאהבה הפנימית. להחשיב את הרצונות שלי. לכבד את הצרכים שלי.

 

סיפרה לי בחורה יקרה שאחיה הנשוי נדרש לעבור דירה. באופן טבעי הוא התקשר אליה לעזרה. “האמת”, היא תיארה לי, “בכלל לא התאים לי לעזור לו עכשיו. יש לי מבחנים ללמוד אליהם, עומס של מטלות לסיים, ובכלל זה לא מתאים לי נפשית עכשיו”. הקשבתי לה ושאלתי: “ומה עניתי לאחיך?” היא חייכה והשיבה בפשטות: “אמרתי לו שברור שכן. אני כבר יוצאת לעזור”.

 

לעזור זה דבר נפלא. אך נפלא ולא פחות חשוב הוא לתת לעצמי מקום, ערך וחשיבות. לעזור לעצמי.

 

לכבד את עצמי. לדבר אל עצמי בכבוד. להקשיב פנימה. זוה חיבור אמיתי, וזהו אחד הסודות גדלים שיסייעו לנו בדרך לחיזוק האהבה. אהבה כפי שמדגיש הרב דסלר, היא תוצאה של נתינה.

 

אז בוא ניתן גם לעצמנו. ניתן כבוד. ניתן הערכה. וניתן גם אהבה. נשקיע בעצמנו ונפרגן, בדיוק כמו שהיינו מפרגנים ומשקיעים באדם אהוב. הנתינה יכולה להיות במגוון תחומים, תלוי כמובן מה משמח וטוב בעבורי. 

 

ולסיום, חשוב להתחזק בכך, שכלל שינוי נפשי הוא תוצאה של התמדה. עוד קומה, ועוד שלב. בייחוד כשאנו מדברים על בניין של אהבה. ממש כמו בזוגיות, כאשר האהבה והקשר אינם נבנים ביום אחד, כך (ואפילו יותר מכך..) בקשר עם עצמי.

 

להתחיל להדליק בתוכנו אורות קטנים. אחד ועוד אחד.

 

ה’ אוהב אותך!

 

ולסיום, כדאי להדגיש לעצמנו עוד דבר עיקרי וחשוב. “אהבתי אתכם אמר ה’”. הכוח שלנו לאהוב את עצמנו נובע בשורשו מהחיבור שלנו, אל אהבת ה’ אותנו. “בין כך ובין כך בני הם”. ה’ אוהב אותך בכל מצב. ובכל רגע. זוהי האמת הפשוטה.

 

אלא שאנו לא תמיד ממוקדים, מאמינים או מחוברים לכך (ויש לכך הרבה סיבות, שאין כאן המקום לפרטן…). עם זאת, ככל שנזכה להעמיק את האמונה הברורה שה’ אוהב אותי וחפץ בטובתי, האהבה בתוכנו תגדל. החיבור לאהבת ה’, מעניק כוחות פנימיים של אהבה ואמון בעצמי.

 

“בשבילי נברא העולם”- פרושו, לטובתי. למעני. ה’ רוצה בטובתך.

 

ככל שנתבונן במציאות ונחפש לחוש את אהבת ה’ אלינו, נתבונן בחסדים הגדולים והקטנים כאחד, ביופי הבריאה, בשמש המחממת, בגשמים המחיים את האדמה, ועוד ועוד, כך נוכל בעז”ה להגדיל את החיבור לאהבת ה’ אותנו, ומתוך כך, את החיבור אל עצמנו באהבה ובחמלה.

 

אז יאללה, נסיים בחיבוק עצמי גדול. וגם בנשיקות :-)

 

כי באמת מגיע לך.

 

הרבה אהבה, ובהצלחה.

 

מוזמנים להגיב ולשאול.

 

 

“בשבילי נברא העולם”, סדנא להעצמה ולחיזוק הבטחון העצמי!

מגיע לך להאמין בכוח שבך…

סדנא חוויתית, מעשית ומחזקת באמת. הפרטים המלאים כאן. 

 

 

0

תגובות

מאמרים קשורים

About אודליה מימון

שלח תגובה


ברוכים הבאים לאוצרות פנימיים!

הצטרפו עוד היום לחברי "אוצרות פנימיים"

וקבלו חוברת עשירה, ייחודית ומגוונת,

במתנה!!!

כניסה עם חשבון


שכחת את הסיסמא?

 

הרשמה לאתר