מאמר

מיטת חוליי01

הרהורים מתוך דלקת גרון….

מזמן, תודה לאל, לא הייתי חולה. כך שהפעם המחלה הזו תפסה אותי לא מוכנה. הילדים טרם החלימו מהווירוס שלהם, הבית זקוק לי, העבודה, וגם הכביסות שהצטברו. ולפתע הגוף החליט לפתח חום, לגדל חיידק אגרסיבי במיוחד בגרון, ולא ממש לתפקד.

.

כשחולים, שוכבים במיטה ומתקשים לדבר (מחילה שלא עניתי לטלפונים…), זה זמן טוב לחשוב.

.

****

.

דלקת גרון (חריפה…) גורמת לכך שכל דבר שקשור לפעילות הגרון והצוואר נהיה קשה. אפילו הנשימה מכאיבה. שלא לדבר על אכילה, כאשר נדמה כי כל ביס, חותך בפצע חי..

.

ומן הצד אני מתבוננת על האנשים שמסביבי נושמים ואוכלים, בכזו פשטות. שואפים אוויר ונושפים, אפילו מבלי לשים לב. כך גם לגבי האוכל. אני יושבת ומסתכלת על בעלי אוכל ושותה. בכזו קלות, בלי שום כאב- ומהרהרת לעצמי בשקט- ‘כמה צריך להודות’…

.

מהחלון אני שומעת שתי שכנות מפטפטות בחוץ, צוחקות ומשוחחות. כמה פשוט, אבל כמה קשה ומסובך לעשות זאת כשהגרון נפוח וכואב? מדהים לחוש כיצד כל אלו הפעולות הפשוטות- כל כך לא ברורות מאליהן. התחושה שכל פעולה כזו היא חסד ה’, שכל פעולה כזו היא שפע של טוב שנשלח אלינו- זה ממלא ומשמח. זה יוצר הסתכלות אחרת על המציאות.

.

אפילו לישון. כשיש חום, והגוף צמרמורות, אפילו לישון אי אפשר. ומסביבי, כשכולם בקלות ובנעימות נשכבים במיטה ונרדמים, אני מרגישה את טוב ה’ שמאפשר לנו להתנהל בקלות, פשטות, בנחת ובשלווה. פשוט לישון.. “נפלאותיו לבני אדם”.

.

הנטייה שלנו לא פעם היא להתמקד במה שאין ולהרגיש את חיסרון החיים. אך כאשר ברגע אחד המציאות משתנה, והדברים שהיו כל כך ברורים, הופכים להיות קשים ומסובכים, אנו קולטים את טוב ה’. את נפלאות החיים.. דווקא מתוך המציאות הכואבת, המוגבלת, אנו נזכרים לחוש – כמה טוב היה כש…. כמה לא ברור מאליו ש…. וכמה משמח ש…

.

אני זוכרת פעם שהתקלקלה לי מכונת הכביסה. נאלצתי לכבס אצל שכנות, עד ש(אחרי שבועים!!) קיבלתי מכונה חדשה. כשהגיעה המכונה, וחזרתי לכבס בבית, לא הפסקתי לשבח ולהלל את מי שהמציא את המכשיר הגאוני הזה, ואת בורא עולם שזיכה אותי- במכונת כביסה!

.

ההודיה מאוד משמחת. ההודיה ממקדת אותנו במה שיש ונותנת כוח להתמודד עם מה שאין. כשאנו מעריכים ומודים על דבר מסוים, אנו זוכים גם ליהנות ממנו יותר. כשאנו מודים למשל על היכולת לדבר בקלות, אנו גם נהנים ושמחים יותר מהיכולת הזו. כשאנו מודים על היכולות המופלאות לראות, להריח, לגעת, ללכת- אנו זוכים ליהנות מהם ולשמוח דרכם עוד יותר.

.

כתוב בתהילים “טוב להודות לה’”- מה פרוש טוב? ולמי זה טוב?

.

נראה כי ה”טוב” זה עבורנו. כשאדם מודה על הטוב, מתרכז בטוב- נהיה לו יותר טוב. כשאדם למשל מתרכז במחשבתו בטוב שיש באשתו, בטוב שיש בעצמו, בטוב שיש בחיים שלו- הוא מחזק את הרגש החיובי שבתוכו, הוא מגביר את התחושה הפנימית הטובה. מחשבה טובה מחזקת רגש חיובי וטוב. לכן, דוד המלך בחכמתו כתב: “טוב להודות!” זה טוב, זה בונה, זה משמח, זה נותן כוח להתמודד עם מה שפחות טוב...

.

לא לחינם המילה הראשונה שאנו אומרים בבוקר הינה “מודה אני”, וכנראה שלא לחינם אנו קרואים “יהודים”- מלשון: מודים. להודיה יש תפקיד משמעותי בחיים שלנו. ההודיה ממקדת אותנו ב”יש”, ומאפשרת לטוב נוסף להגיע, להיכנס ולמלא. בשבוע שעבר היה יום השנה לפטירתו של ר’ זושא. ר’ זושא היה ידוע כאיש שמח עד מאוד! על אף שהיה עני מרוד, כל חייו חש שמחה והודיה גדולה על הטוב שיש בחייו. על העובדה כי בורא עולם נמצא איתו בכל רגע, משגיח, דואג ואוהב- אהבה רבה.

.

וכעת ב”ה, כשהנשימה שלי חזרה להיות קלה, כשהגב כבר לא כואב ושאפילו אפשר לפהק מבלי לחוש שהגרון עוד רגע מתפקע-  אני מזכירה לעצמי שכל אלו אינם ברורים מאליהם. שזה חסד ה’ שנעשה עמי בכל רגע. אני מרגישה את השמחה על כך שבלילה אפשר פשוט לישון… ושביום אפשר לנשום ולפעול ולהרגיש- טוב. איזה טוב ה’! ואיזה שפע וברכה.

.

טוב להודות לה’.

בשורות טובות לכולנו, והרבה טוב ושפע מבורך.

0

תגובות

מאמרים קשורים

About אודליה מימון

שלח תגובה


ברוכים הבאים לאוצרות פנימיים!

הצטרפו עוד היום לחברי "אוצרות פנימיים"

וקבלו חוברת עשירה, ייחודית ומגוונת,

במתנה!!!

כניסה עם חשבון


שכחת את הסיסמא?

 

הרשמה לאתר