מאמר

קליניקה

“טיפול בכלל לא עוזר!”

מדי פעם אני מקבלת טלפון מזוג (או מאדם) מבולבל, מתוסכל או כמעט מיואש. “ניסינו כבר הכל!” הם אומרים. “היינו כבר אצל שלושה מטפלים שונים, ניסינו כל מיני שיטות, שום דבר לא עוזר. סתם לזרוק עוד כסף, זה פשוט לא יעיל, אנחנו לא מתקדמים לשום מקום”. התסכול והכאב מורגשים בכל מילה שלהם. ואני כמעט שואלת אותם “אז מדוע בעצם התקשרתם אלי?”, אבל מתאפקת. כי לפני כן, חשוב שנבין  כמה דברים חשובים ועיקרים יותר. (הערה חשובה- כל מה שאכתוב כאן רלוונטי גם לטיפול פרטני וגם לזוגי, אך בגלל הנוחות אשתמש דווקא במינוח הזוגי).

 

טיפול הוא כמו שידוך.

 

יכול להיות מטפל מעולה, אפילו ראש מחלקה בבית חולים ידוע, או אדם בעל ניסיון אדיר ועשרות תעודות- אך למרות כל אלו, ייתכן שאליך או אליכם, הוא פשוט לא יתאים. טיפול הוא קודם כל חיבור אנושי בין אנשים. על מנת ליצור השפעה, לבנות אמון, פתיחות, וקשר שיש בו עומק, הבנה וגם למידה, חייב להיות חיבור אנושי. תחושה פנימית של- ‘האדם הזה מתאים לי’. ‘נכון לי לעבוד איתו ולהתקדם בהדרכתו’. אין זה אומר שלא יהיו עליות וירידות בטיפול ובקשר, אלא שישנה תחושה פנימית שאנו מחוברים, סומכים ונותנים אמון למטפל/יועץ. אותו הדבר גם להפך. כשאנו מגיעים למטפל ולא מרגישים את החיבור, או אף מרגישים חוסר הזדהות עם האדם שעומד מולנו, לא כדאי להמשיך יותר משתי פגישות. חבל על הכוחות. חבל על תחושת הפספוס או התסכול שתצטבר (ולכל מי שדואג שהמטפל ייפגע או ייעלב, כי שמעתי גם כאלו, חשוב לומר- אל תדאגו לו. כעת זה הזמן שלכם  לדאוג לעצמכם…). אל תוותרו על שלב החיפוש של המטפל המתאים (כאמור, ממש כמו שידוך…), נכון שלעיתים זה שלב מתיש ולוקח זמן, אך שווה להגיע לאדם הנכון, ועל ידי כך, להגדיל משמעותית את הסיכוי שהטיפול בעז”ה יצליח.  

 

טיפול אינו קסם.

 

יש אנשים שמתקשרים לקבוע פגישה זוגית, ותוך כדי שואלים: “תגידי, כמה זמן לוקח לסיים תהליך של טיפול זוגי (או אישי)? שנדע לקראת מה אנחנו נכנסים…”. אך האמת היא שאין לי תשובה ברורה. אני יכולה לתת את הממוצע שאני מצאתי, אבל הוא לא באמת מעיד על כולם. זאת כיוון שהצלחת הטיפול תלויה בגורמים רבים, שקשה לנבא לפני שפוגשים את הזוג.

.

א. סיעתא דישמיא. יש מקרים שעל הנייר נראים  “מסובכים”, ויש כאלו שנראים דווקא “פשוטים”, אך לא זה מה שבאמת קובע. הצלחת הטיפול והקצב שלו, תלוי קודם כל בסיועו של בורא עולם.

 

ב. אחריות אישית של בני הזוג. הצלחת הטיפול תלויה באופן ברור במסירות, ברצינות, בהשקעה של בני הזוג. חשוב להבין ובעיקר להפנים- שטיפול אינו קסם. אם התחלתם ללכת ליעוץ או טיפול, בהחלט מגיעה לכם כל הכבוד על כך, אבל זה לא הסוף. זוהי רק ההתחלה. עיקר הטיפול הזוגי לא באמת מתרחש “בחדר הטיפולים”, אלא בבית שלכם. ביכולת שלכם ליישם את הכלים שקיבלתם. לעבד את התובנות החדשות. לקחת אחריות אמתית, גם אחרי הפגישה. אמנם, אין ספק שהפגישות עצמן הן אלו שסוללות את הדרך, הן נותנות את קריאות הכיוון, אבל אלו לבד אינן מספיקות. יש כאלו זוגות (ויחידים) שבאים לפגישה השבועית, אך לאחריה נדמה שהם “שוכחים” את הכל, עד הפגישה הבאה… אז מה הפלא שטיפול זוגי לא עוזר? כאומר, טיפול אינו קסם. הוא רק מסייע, תומך, מלווה, מעצים ונותן כלים לשינוי שאתם עצמכם חפצים לעשות בחייכם.

 

סוגים שונים של טיפולים

 

באחת הקבוצות על מודעות עצמית שהעברתי, סיפרה אחת המשתתפות, כי היא ובעלה היו בהמון סוגים של טיפולים זוגיים, אך כאמור- שום דבר לא עזר (לדבריה, רק לזמן קצר). “אבל”, היא הוסיפה בהתלהבות, “מאז שהתחלתי ללמוד מודעות עצמית, להתמלא ולעבוד על עצמי, כל המערכת בבית ובזוגיות השתנתה”. שמחתי לשמוע, אך רציתי שתנסה להבין מה בדיוק ההבדל, ומה קרה לה בעצם. והיא הסבירה: “בטיפול הזוגי קיבלנו כל מיני כלים והדרכות מה בעלי צרך לעשות ומה אני. אבל בפועל לא היה שינוי מהותי. לא הכרתי את עצמי באמת. כך שהשינוי נשאר ברובד החיצוני, ולא שרד הרבה זמן. רק כשהתחלתי ללמוד מודעות עצמית הבנתי מי אני ומה מפעיל אותי, וממילא כל שינוי שעשיתי היה פנימי, מהותי ויציב הרבה יותר…”.

 

הדברים שאמרה המשתתפת בסדנא, הם חשובים מאוד על מנת להבין כי יש הרבה סוגי טיפול, וכל אחד צריך לבחור את מה שנכון ומתאים עבורו. יש טיפולים שמתקדמים יותר בכלים זוגיים לשינוי, והעבודה היא זוגית נטו. ויש טיפולים שכוללים גם עבודה נפשית פרטנית, וזאת בכדי לחדד את המודעות העצמית, ואת ההבנה והחיבור של כל אחד מבני הזוג אל עצמו, ומתוך כך, גם אל בן זוגו.

 

תבחרו לעצמכם את סוג הטיפול שנכון עבורכם. אל תתפשרו על משהו שמתאים בערך… כי כאמור, אתם עלולים  למצוא את עצמכם לאחר תקופה עם ההרגשה המתסכלת ש… “טיפול כלל לא עוזר!!”.

***

 

ולסיום, אספר לכם משהו קצר על עצמי. במהלך לימודי התואר הראשון שלי, הרגשתי מאוד מוצפת רגשית, וחשבתי שאולי כלל לא מתאים לי לעסוק בטיפול. לא ידעתי מה לעשות, התלבטתי האם לעזוב את התחום ולחפש את עצמי במקום אחר. על מנת להגיע להחלטה סופית שקולה, החלטתי ללכת לטיפול בעצמי. אלא שהדרך למציאת המטפל המתאים הייתה ארוכה ומתישה… בתחילה הלכתי לפגישה אצל פסיכולוגית שהייתה לה גישה שהוציאה אותי (כמעט) מדעתי. היא לא דיברה מילה רק מדי פעם הנהנה “אהה. אהה..”. אחרי שתי פגישות, הבנתי שלכאן אני פשוט לא חוזרת (אפילו שהתקשרתי להגיד לה שזה לא ממש מתאים לי, היא לא אמרה מילה…). אחר כך הלכתי למישהי אחרת בהמלצתה של אמי היקרה. אמנם היא הייתה אישה נהדרת, אך רוב הפגישה היא דיברה איתי על החברות שלה עם אמא שלי, ושוב זה הרגיש לי, לא ממש מתאים. וכך עברתי עוד מטפלת ועוד אחת. עד שהגעתי אל אחת שהרגשתי אליה- חיבור פנימי. הרגשתי שהיא מבינה אותי, ושאיתה אוכל לברר באמת מה הכיוון הנכון עבורי.

 

אז חברים יקרים, לפני שפוסלים ומתייאשים מכך ש”טיפול לא עוזר!” כדאי להתבונן פנימה ולשאול את עצמנו- האם זה באמת סוג הטיפול שמתאים לי? האם אני מחובר למטפל/ת? האם אני באמת מחויב לתהליך? האם אני חושב על הדברים, מנסה ליישם ולהתבונן על כך גם במשך השבוע? רק סוחב “מפגישה” “לפגישה”? או מנסה לקחת אחריות של ממש?

 

טיפול כאמור הוא לא קסם. אבל יעידו אנשים רבים, שטיפול נכון וטוב, הוא כלי עזר נפלא לשינויים גדולים, לשמחה, צמיחה, לשלוות נפש, אהבה והרבה טוב! רק אל תתייאשו בדרך אל השליח הנכון… :-)

בהצלחה!

.

אשמח לקרוא תגובותיכם, כאן למטה…

 

 

0

תגובות

מאמרים קשורים

About אודליה מימון

שלח תגובה


ברוכים הבאים לאוצרות פנימיים!

הצטרפו עוד היום לחברי "אוצרות פנימיים"

וקבלו חוברת עשירה, ייחודית ומגוונת,

במתנה!!!

כניסה עם חשבון


שכחת את הסיסמא?

 

הרשמה לאתר