מאמר

balloon-1046658_640

טיפים לשגרה טובה יותר

 

במירוץ החיים אנחנו שוכחים לעיתים את עצמנו. שוכחים לעשות את העצירות הקטנות שממקדות אותנו ומעניקות לנו כוח ומשמעות במכלול חיינו. הנה כמה דוגמאות לעצירות מסוג זה, שיכולות למקד אותנו ולהעצים את שגרת ימינו בטוב.

 

מתחילים באמונה- תחילתו של יום משפיעה על כולו. ולכן, כדאי להזכיר לעצמנו ממש אחרי “מודה אני”, את הדבר הנוסף והחשוב- האמון בעצמנו ובתפקידנו בעולם. לכל אדם יש תפקיד ושליחות, בכל מקום שבו הוא נמצא. אלא שלעיתים אנו שוכחים את הידיעה הבסיסית הזו- העולם זקוק לעשיה שלנו. יש משמעות וחשיבות לכל השפעה שלי. ההבנה הפנימית הזו בתוכנו, מחזקת את האמון, וממקדת אותנו בעשיה חיובית. יתרה מכך, כשאנו מזכירים זאת לעצמנו יומיום, אנו עוזרים לבנות קומה יציבה בנפש, קומה של חיות ושמחה, אל מול הנטיה לדכדוך ועצבות.

 

סדרי עדיפויות- יש לי מנהג, כבר כמה שנים, בכל ערב לפתוח את היומן לראות מה מצפה לי מחר, ולסדר לעצמי את המשימות. פתיחת היומן אינה רק ענין טכני, אלא יש בה בכדי למקד את הנפש, ולהגדיר לעצמנו סדרי עדיפויות. חשוב להבהיר, כי אין מדובר במשימות של “עבודה”, אלא בסדרי עדיפות של החיים בכללותם. למשל- זמן לזוגיות, זמן אישי עם אחד הילדים, זמן ללמוד, זמן לקפל כביסה, זמן לעשות ספורט וכדומה. ככל שנהייה יותר ממוקדים מול עצמנו, כך נוכל לנצל כל יום בצורה מלאה ומספקת יותר.

 

לישון עם הטוב- כולנו מתמודדים עם חסרונות מצד אחד, ועם הרצון להיות טובים יותר מנגד. באופן טבעי, לא פעם אנו נוטים להזכיר לעצמנו בסוף יום, דווקא את החסרונות אותם אנו רוצים לשפר. אך חשוב להבין, כי הנטיה להירדם עם המחשבות על החסרונות, מזיקה לנו. הרצון להשתפר הוא בוודאי רצון נהדר, אלא שהוא מוכרח לבוא במינון ובביטוי נכון. כאשר הרצון לשפר ולהתקדם ותוך כדי כך, הוא יוצר בתוכו תחושה של אשמה, ביקורת או תסכול נדע כי הדרך שבא אנו רוצים לשפר את עצמנו, איננה נכונה. התקדמות נכונה היא דווקא זו שמביאה אותנו לשמחה ולחיזוק הרצון הטוב. אחד הכלים לכך, הוא דווקא להירדם עם הטוב. עם הודיה ומיקוד בהצלחות, עם עין טובה על היום שאירע, ובפרט על עצמנו. כאשר נצליח להירדם עם מחשבות של הערכה ותודה על היש, בעז”ה נצליח גם לקום ליום החדש עם תחושות חיוביות אלו.

 

אחריות על הטוב שלי- בעולם הרחב ישנה תפיסה שאומרת שרגשות הן מציאות קיימת, כלומר או שאני מרגיש או שלא. הרגש פשוט “קורה” לי. אך בעולם של עבודת הנפש היהודי, אנו מאמינים כי רגש הוא לא רק מציאות שנוחתת עלי, הוא קודם כל בחירה.

 

כל אדם אוהב להרגיש טוב, לחוות את עצמו ואת עולם מבעד לרגשות חיוביים. ולכן, תפקידנו לנסות ולקחת אחריות גם על כך. להביא את הרגש החיובי אל חיינו ולא לחכות שמישהו אחר יעשה זאת במקומנו.

 

הקדישו זמן, לעשות לעצמכם טוב. לגלות את התחביבים, הרצונות והדברים הקטנים שממלאים את נפשכם באור. כשאנו מבינים שהרגשות הטובים לא יבואו מבחוץ, אלא מתוכנו, הדרך לשם תהייה קלה הרבה יותר. הבנה זו היא כבר חצי דרך.

 

השלב הבא הוא להתבונן פנימה ולגלות את עצמנו גם מתוך הרובד הזה. מה עושה לי טוב פנימי, אמיתי? האם זה מפגש עם אנשים, אולי יצירה הנובעת ממני, אולי מוזיקה, ספורט ועוד הרבה. האחריות על הרגשות החיובים, ועל תחושת הטוב בכללותו היא בידינו. וככל שנקדיש זמן למלא את עצמנו בטוב, כך נוכל להמשיך את עשייתנו בעולם, ממקום מלא יותר, חי יותר, שמח ושופע הרבה יותר..

 

בהצלחה!

 

 

0

תגובות

מאמרים קשורים

About אודליה מימון

שלח תגובה


ברוכים הבאים לאוצרות פנימיים!

הצטרפו עוד היום לחברי "אוצרות פנימיים"

וקבלו חוברת עשירה, ייחודית ומגוונת,

במתנה!!!

כניסה עם חשבון


שכחת את הסיסמא?

 

הרשמה לאתר