מאמר

שנה חדשה

שינוי. מיקוד. אמונה

בעוד פחות משבוע, נפתח בעבורך ספר חדש. סיפור חדש אודות החיים שלך – מתחיל.

 .

בראש השנה נברא האדם הראשון. האדם שמייצג את ראשית בריאת האדם, בריאת כל אחד ואחת מאתנו. ובכל שנה מחדש, בראש השנה, ככל שנצליח להאמין בכך- יש לנו אפשרות לשחרר, לשנות ולהיוולד מחדש. להיפרד מהלחץ או מהחולשה, לחזק את השמחה או את האהבה. לחדש את התקווה, להתנער מהביקורתיות וליצור שינויים של ממש בחיינו.

 .

אבל לא תמיד קל להאמין או לרצות. לא תמיד קל להאמין כי יש אפשרות למשהו אחר ושונה בחיי. התרגלנו כבר לקושי או לעייפות. עובדה היא שרק לפני שנה קיווינו וחלמנו על משהו אחר, אך לא בטוח שאם נתבונן אחורנית נזהה כי באמת משהו בתוכנו השתנה.

.

להשתנות באמת!

דווקא כעת זה זמן של תקווה, יש דרך ויש סיכוי. אחת הדרכים על מנת לגביר את הסיכוי לשינוי הינה להתמקד בעניין אחד דווקא. להגדיר לעצמנו נושא מרכזי שבו אנו מייחלים, מבקשים, רוצים ומאמינים בשינוי. באופן טבעי כשאנו מתרכזים בנושאים רבים אנו עלולים למצוא את עצמנו בתחושה “תפסת מרובה- לא תפסת!”, כל כך הרבה ביקשנו, רצינו וניסינו, אבל בפועל הכל נשאר אותו דבר (או לפחות כך נדמה).

.

אך כשאנו ממקדים את הרצון, את העבודה האישית שלנו ואת המטרה לנושא אחד מוגדר וברור, נוכל גם לזכות להמשך המשפט, כמו שאמרו חז”ל: “תפסת מעט – תפסת!!” (מס’ יומא). העבודה הממוקדת, הרצון המוגדר הוא זה המאפשר לנו לצמוח באמת ולזכות לראות את השינוי.

.

בתהליך השינוי ישנם שני מרכיבים עיקרים.

.

האחד – האמונה. האמונה בבורא עולם שיכול להפוך, לסייע ולשנות הכל ברגע. האמונה שאני יכול ומסוגל, שיש בי הכוח, שהדבר אפשרי, שבורא עולם איתי. האמונה באושר ובטוב שמחכה לי. שנמצא וקיים.

.

השני- ההשתדלות. השתדלות מעשית לשנות, לחפש, לבקש, לרצות, ללמוד, לתקן ולהתפלל. עם זאת כוחות ההשתדלות שלנו הם מוגבלים. איננו יכולים לעשות הכל בכל התחומים. דווקא מתוך כך חשוב למקד את ההשתדלות לעניין מסוים אחד.

.

איך ממקדים?

בכדי למקד אנו נדרשים קודם כל להציף. להציף את כל מה שמטריד, כואב, או מורכב. להעלות גם את מה שטוב, שנוח ונעים, את מה שנרצה לחזק או את מה שנרצה לשנות. ההצפה מאפשרת לנו לראות את מה שיש, ומתוך כך להתחיל לעשות סדר.

.

כדאי לחלק זאת לשלוש קטגוריות. 1. נקודות לשינוי. 2. נקודות לחיזוק. 3. נקודות של הודיה. כלומר, עניינים הדורשים שינוי של ממש, עניינים טובים שצריך לחזק, וכן דברים טובים שפשוט כדאי להודות ולשמוח בהם.

.

עבודת המיקוד היא עבודה חשובה בפני עצמה. קודם כל היא מסייעת לנו ביצירת סדר בתוך נפשנו. היא מתחילה להגדיר מה נעשה ומה צריך לעשות, איפה תקוע ואיפה נעים ושליו. מתוך המיקוד הזה אנו מסוגלים לקבל תמונת מצב לגבי חיינו, תחושותינו, רצוננו וכיוון צמיחתנו לשנה הבאה.

.

כעת, מתוך התהליך אפשר להרגיש ולבחור במה אנו רוצים להתמקד. הרי לא נוכל להתמקד בהכל, ואף סביר כי אם ננסה לקחת על עצמנו יותר מדי, גם נתייאש מהר מידי… ננסה לחוש את הרצון ולזהות את הנושא עליו נרצה לעבוד, לשנות ולגדול.

.

יוצאים לדרך חדשה…

לאחר שבחרנו את הנושא לשנה זו, זה הזמן להגדיר לעצמנו את המטרה העיקרית. לאן אנו רוצים להגיע? מהי המציאות הכי טובה מבחינתנו? ואיך אנו מבקשים שזה יראה וירגיש?

.

את הדרך למטרה אנו יוצרים על ידי הצבת יעדים קטנים. צעד אחר צעד ננסה להתקדם, להשתדל ולעשות. נסלול לעצמנו דרך של צמיחה. בצורה הדרגתית, הגיונית ומעשית. לאורך הדרך נציב תחנות שונות. תחנות שיש בהם השקעה, רצון, תפילה ומעקב. תחנות של עצירה, רענון והטענת הכוחות. ובעיקר לא לשכוח לצייד את עצמנו במימיה. מימיה של אמונה. אמונה בהתחדשות ובשינוי.

.

דווקא כעת בתחילתה  של שנה זה הכוח העיקרי. להאמין בשינוי. להאמין כי הדבר אפשרי.

.

****

.

בעבודת הנפש ישנו עיקרון מהותי. הנפש ביסודה היא מקשה אחת המחולקת ליחידות שונות. וממילא ברגע שיחידה אחת מתחזקת ומשתנה – הנפש כולה גדלה ומתעצמת! כמו שאמר החזון איש: תועלת הריפוי של מידה ותכונה פרטית, מביאה לתועלת ולריפוי בנפש כולה ומידות כולן.

.

בהצלחה רבה!!

 

 

1

תגובות

מאמרים קשורים

About אודליה מימון

תגובות

1 תגובות

  1. 9 בספטמבר 2015 at 0:11

    תודה רבה! עשית לי סדר בראש… חג שמח!

שלח תגובה


ברוכים הבאים לאוצרות פנימיים!

הצטרפו עוד היום לחברי "אוצרות פנימיים"

וקבלו חוברת עשירה, ייחודית ומגוונת,

במתנה!!!

כניסה עם חשבון


שכחת את הסיסמא?

 

הרשמה לאתר