מאמר

HAKTSANA

“אשתי סתם מגזימה…”- על זוגיות והגזמה

ביום שלישי השבוע (למי שלא יודע…) קיימתי שיחה אינטרנטית בנושא תקשורת זוגית. העלנו הרבה נושאים חשובים ועיקריים, ותוך כדי הזכרתי בקצרה גם נושא מסוים- חשוב מאוד. הבוקר חשבתי לעצמי כי מן הראוי להרחיב בנושא זה קצת יותר. לעיתים אולי נדמה לנו כי זה נושא הינו שולי, ולא ממש תדיר בקשר שלנו, אך מתברר שזה קורה לנו מספיק פעמים בכדי ליצור פגיעה, ריחוק או החלשת המוטיבציה לשינוי…

 

ובכן- אני מדברת על הנטיה שלנו להגזים. לנפח ולהכליל.

 

ואפתח בסיפור (מוגזם מעט גם הוא..). רבקה נפגעת מבעלה. בתחילה היא מנסה לרמוז לו כי היא פגועה, אך לאחר מספר דקות כשהיא מבחינה כי הוא אינו שם לב לכך, היא מתחילה לדבר באופן ישיר יותר: “יוסי, אני מחכה שתבוא ותתנצל!”. יוסי לא לגמרי מבין מה קרה, וחושב מה כדאי לומר. לאחר מספר דקות נוספות האישה הפגועה אומרת שוב: “יוסי אם לא תבוא להתנצל אני פשוט עוזבת את הבית, אין לי כוח!”. יוסי נלחץ. ‘אוי, מה עשיתי? למה היא כל כך פגועה?’. ושוב הוא מנסה לבחור את המילים הנכונות לגשת אליה. אך בינתיים האישה הפגועה, חשה בודדה עוד יותר. ‘אם הוא לא בא לפייס אותי מיד, כנראה שהוא לא אוהב אותי באמת…’. האישה רוצה לשדר לבעלה את המצוקה שלה ואומרת: “יוסי, נמאס לי, אני נוסעת להורים שלי, ביי!”. יוסי רץ אחריה, “רבקה מה קרה לך? בואי נשב, נדבר, נרגע”. רבקה הפגועה פולטת לעברו: “פשוט בא לי למות! כן, אתה כל הזמן פוגע בי, נמאס לי מהחיים האלה, אני רוצה למות ודי!”.

 

המצוקה והפגיעות של רבקה גורמים לה להגזים מעט… או הרבה. לתאר באופן חריף את הקושי שלה, וזאת בכדי “לעורר” את בעלה. עם זאת מסתבר כי לעיתים, דווקא התנהגות זו, ואמירות קיצוניות מסוג כזה, עלולות לגרום לבן הזוג להסגר ולהתרחק. ‘מה כבר עשיתי שהיא רוצה למות? מה אני כזה בעל רשע’? או שאולי… היא סתם מגזימה… יאללה שתירגע כבר ונדבר אחר כך’.

 

התיאור הקיצוני עלול לגרום לבן או בת הזוג להרגיש “רע” או אשם, ולאחר מכן גם להתרחק, עד שהצד השני “יירגע” מעט. התרחקות זו, לא פעם מחריפה את הכאב של הצד השני, אשר בסך הכל רצה תשומת לב, אהבה וחום, אך המילים שבחר/ה, בלי כוונה- הרחיקו ופגעו גם הם.

 

ויש עוד דוגמאות שיכולות לבטא את הנטיה שלנו להגזים ולנפח.

 

איש למשל שאומר לאשתו ברגע של כעס: “את תמיד משאירה הכל בלאגן!” או “”אף פעם אין לך משהו טוב להגיד!”. המשפטים הללו אשר בתוכם ישנם מילים מכלילות, עלולות להחליש ולפגוע. מילים נחרצות וכוללניות כגון: “אף פעם, תמיד, לעולם לא…”- גורמות לצד השני לחוש כי שופטים אותו בחומרה,  וכי אין רואים בו את הטוב. לומר “אף פעם את/ה…” זה וודאי אינו נכון. סביר להניח שלא מדובר על תמיד או על אף פעם, ובוודאי שישנם גם זמנים או רגעים אחרים, אלא שיש לנו נטייה ברגע של כעס או פגיעה, לתאר את המצב בחריפות, בהגזמה ובהכללה מרובה.

 

הנטיה להגזים “ולנפח” היא נטיה טבעית אמנם שמתרחשת דווקא ברגעים של מצוקה וקושי, אך יחד עם זאת, יש לה כמו שאמרנו השפעות שליליות ומרחיקות בקשר הזוגי. לא תמיד בן או בת הזוג מבינים כי מדובר על “הגזמה. פעמים רבות אנו מאמינים לצד השני שמתאר את רגשותיו בחריפות, וכתוצאה מכך אנו חשים דחויים, פגועים ולעיתים גם מבוזים ולא מעורכים.

 

תחושות אלו מרחיקות אותנו זה מזה, ועלולות להביא למריבות, כעסים ופגיעויות מיותרות..

 

מתוך כך, ועם כל הקושי- כדאי לנסות ביחד, לאמן ולחזק את שריר האיפוק והאיזון. גם אם בתוכי אני מרגיש/ה כאילו- “בא לי לברוח ממנו”- כדאי לחשוב על הדרך היעילה יותר לומר זאת. ברוב הפעמים האמת שמסתתרת מתחת למשפט הזה היא בדיוק הפוכה. כשאישה למשל אומרת לבעלה: “תלך מהבית הזה!!” הכוונה שלה לא פעם הינה להפך: “אני זקוקה לך. להרגיש שאתה אוהב אותי ולא מוותר עלי., רק תישאר לצידי..”. דווקא הצורך בקרבה ובאהבה גורם לנו לא פעם- לנפח את האמירות השליליות.

 

כל זה מחזק עוד יותר את החשיבות ללמוד כיצד לבטא את הכאב או הפגיעה בצורה שתכנס אל הלב, ולא תעורר התנגדות, כמו למשל: ‘מאוד קשה לי’. ‘אני זקוק/ה לקרבה שלך’. ‘חשוב לי שנדבר…’. כל זוג לפי הסגנון שלו.

 

גם את השימוש במילים המכלילות- כדאי לנסות ולבחון מהי הדרך הנכונה להפחית את השימוש בהם. הכלי הפשוט (ואולי גם המורכב…) בתהליך השינוי הזה, הוא היכולת לאמץ את הדיבור המחושב. לנסות ולצמצם את הדיבור האוטומטי- לנשום לכמה שניות, אפילו לשטוף פנים- ורק אחר כך, מתוך מחשבה לומר את אשר ליבנו.

 

ומניסיון- כאשר אנו לומדים לעצור, לחשוב ורק לאחר מכן לדבר- המילים שיצאו מפינו, יבוטאו באיזון רב יותר, וכך גם יגבירו את הסיכוי שיתקבלו על הלב, ויביאו לשינוי הרצוי ולקרבה מחודשת.

 

יש לכם תגובה? מחשבה? שאלה? נשמח שתגיבו פה למטה!

הרבה אהבה, נחת ואיזון בריא!

 

 

 

 

0

תגובות

מאמרים קשורים

About אודליה מימון

שלח תגובה


ברוכים הבאים לאוצרות פנימיים!

הצטרפו עוד היום לחברי "אוצרות פנימיים"

וקבלו חוברת עשירה, ייחודית ומגוונת,

במתנה!!!

כניסה עם חשבון


שכחת את הסיסמא?

 

הרשמה לאתר