מאמר

מעגל אנשים

להשתייך מחדש (חשיבות קבוצת התמיכה לנשים בטיפולי פוריות)

כולנו זקוקים להרגיש שייכות למשהו. שייכות לקהילה, שייכות למשפחה, שייכות לחברה ועוד. הצורך בשייכות הינו צורך ראשוני ובסיסי אצל כולנו. השייכות נותנת חוויה של בטחון, ותחושה של ערך ומשמעות בכך שאינני לבד. אני שייך למסגרת קיימת, אני חלק ממשהו.

 


אחד הקשיים המרכזיים של נשים בטיפולי פוריות, כמו  גם נשים שהדרך שלהן לאימהות מתארכת, הינו הקושי בשייכות החברתית. פעמים רבות הן מרגישות את עצמן שונות, אחרות, ולעיתים גם פחותות ערך משאר הסביבה שלהן. ההבדל בינן לבין נשים החובקות ילדים, הקושי היומיומי לראות נשים, לעיתים צעירות הרבה יותר, שמסתובבות עם עגלות, עם ילדים המתרוצצים לידן – יכול לגרום לתחושה של שונות, ולעיתים גם לחוויה של נחיתות משאר החברה.

 

מעבר לכך, לעיתים גם המשפטים שנאמרים מצד הסביבה (פעמים רבות מתוך רצון טוב), המבטים, או גם חוסר ההבנה למצבן הרגיש והעדיין של נשים אלו, מחזק את תחושת הבדידות והשונות החברתית.

 

אישה יקרה סיפרה לי, כי בכל יום שהיא רואה את שכנותיה מסתובבות עם הילדים, ובפרט כעת, כשחזרו לבית הספר, וכולן לוקחות בבוקר את הילדים ללימודים – היא מרגישה את עומק הכאב, השוני, החיסרון והפער בינה לבין הסביבה, שב”ה גדלה ומתרבה. היא “נשארת מאחור” בעוד העולם ממשיך לגדול ולהתקדם. לאט לאט היא חווה את עצמה פחות ופחות שייכת, ויותר בצד. לבד.

יתרה מכך, נשים רבות, שבעברן היו דומיננטיות ובעלות קשרים חברתיים יציבים וטובים, מתארות כי הן מרגישות לפתע שהן נזרקו מתוך המעגל החברתי שהיה להן עד כה, שכבר אין להן את אותן השיחות, ואת אותם תחומי עניין, כתוצאה מכך שעוד לא זכו לילדים.

 

מתוך כל אלו, המפגש בקבוצת התמיכה, יוצר פעמים רבות חוויה מתקנת בתחום החברתי. בקבוצת תמיכה מתקיים מפגש ייחודי, של נשים מאזורים שונים, בגילאים שונים, אך עם מכנה משותף אחד: כולן כמהות ומשתוקקת להיקרא “אמא”.

 

החיבור הייחודי הזה, מאפשר לנשים להרגיש סופסוף שייכות. להרגיש שוות ולא שונות. מאפשר להן לקבל פינה שקטה ובטוחה, שבה אפשר לדבר בחופשיות על הדברים שלעיתים כל כך קשה לדבר ולבטא מחוץ לקבוצה. שם הן מרגישות מובנות, ברורות, קשובות ומקשיבות כאחד.

 


מעבר לכך, המפגש החברתי בקבוצת התמיכה, מחזיר את תחושת המסוגלות החברתית. המפגש עם נשים המתמודדות עם קושי דומה, והקשרים הנוצרים בקבוצה, מחזירים לעיתים את הביטחון ביכולות החברתיות, ובכך שהנשים היו ועודן, חברותיות, אהובות ואוהבות. כמו כן, פעמים רבות כתוצאה מההשתתפות בקבוצה נוצרים קשרים חברתיים שממשיכים לתת כוח, גם לאחר סיומה של הקבוצה. דווקא בניסיון זה, ניסיון שקשה לדבר עליו בפומבי, שיש בו גם הרבה צניעות, שונות  ובדידות, ישנה חשיבות עליונה להיות חלק. להרגיש ביחד. להשתייך חברתית. למצוא את הפינה הבטוחה, ולא להיות לבד.

 

 בתפילה שבקרוב ממש, כבר אף אחת לא תצטרך לכך, ונראה ישועה שלמה לכולן.

 

 

לפתיחת קבוצה והצטרפו לחצו כאן.

1

תגובות

מאמרים קשורים

About אודליה מימון

תגובות

1 תגובות

  1. אפרת

    16 באפריל 2013 at 14:37

    שלום לך יקרה! המאמרים האלו מאד מחזקים (שלושתם), קראתי אותם לפני יותר מחודש, ולא הייתי מסוגלת להגיב. השיתןף הזה, תחושת ההזדהות, מקלים על תחושות של “לבד” (בשונה מבדידות), תחושות של אין לי את מי לשתף למרות שיש לי המון חברות אוהבות ואכפתיות סביבי…
    חזקי ואמצי! !

שלח תגובה


ברוכים הבאים לאוצרות פנימיים!

הצטרפו עוד היום לחברי "אוצרות פנימיים"

וקבלו חוברת עשירה, ייחודית ומגוונת,

במתנה!!!

כניסה עם חשבון


שכחת את הסיסמא?

 

הרשמה לאתר