מאמר

ילד קופץ

איך לגרום לילד להשתנות?

“אני לא יכולה לסבול את ההתנהגות שלו!” או “הילדה הזו כל הזמן מתחצפת!”- מה ניתן לעשות כאשר הילד או הילדה מתנהגים בצורה שלילית? מה יכול לגרום להם לשנות את התנהגותם, ומה מסייע דווקא לקבע אותה?

***

לפני זמן מה התקשר אלי אבא דואג (כל המקרה מוצג בשינוי פרטים), ואמר שהבן שלו, בן 11 , מוכרח לבוא אלי לטיפול- אבל דחוף. הכי דחוף שרק אפשר. הסברתי לו שאני לא מקבלת ילדים בגיל הזה…, וממילא גם לא אוכל לקבל אותו בדחיפות. הוספתי כי לרוב בגיל הזה, ההשפעה והשינוי אצל על הילד, עוברת דרך ההורים האב לא ממש הבין את דבריי, וניסה להסביר לי בהרחבה את מצבו של הילד.

 

“הוא מציק לכולם, לא מקשיב, עושה בעיות, רב עם האחים שלו, כל הזמן צריך לכעוס ולהעניש אותו, פשוט ילד בעייתי, כבר אין לנו כוחות אליו!”.

 

הקשבתי לתיאור של האב המתוסכל, ואמרתי לו, שאמנם אינני יכולה לקבל את הילד, אבל אם הוא כהורה, רוצה לשמוע כיוון חשוב לשינוי ההסתכלות, אשמח לפרט. הוא היא מוכן לשמוע. ואמרתי: “בכל ערב, תשבו אתה ואשתך בנחת, ותעלו יחד דברים טובים וחיוביים אודות הילד, אפילו זיכרונות יפים מהעבר”, הוספתי.

 

בקושי סיימתי את המשפט והאב נאנח ואמר: “זה יהיה מאוד קשה. האמת היא, שאני לא מסוגל לראות בו שום דבר טוב”. עכשיו היה תורי להיאנח. “אם אתם לא מצליחים לראות בו שום דבר טוב? מאיפה הילד ילמד לראות על עצמו דברים טובים?” שאלתי את האב בכנות.

 

אינני באה חלילה לשפוט אף אחד. בסך הכל כולנו בני אדם, וילד שמתנהג בצורה שלילית כל כך עלול לעיתים לבלבל ולהתיש גם אותנו. יתרה מכך, מציאות זו יכולה לגרום לנו לשכוח שהוא בסך הכל ילד- שזקוק ותלוי בנו, ההורים.

 

ילד לומד להכיר את עצמו- דרכנו. אמנם כל ילד נולד עם נטיות מסוימות מולדות, אך לנו ההורים יש תפקיד מרכזי בהשפעתו, על האופן והדרך שבה הוא ינווט ויוציא אל הפועל נטיות אלו. ילד מפתח את הדימוי העצמי שלו בעיקר דרך התחושות והמסרים שהוא מקבל מהסביבה.

 

 

כך גם מתעצבת התנהגותו. כמו גלגל שחוזר על עצמו בהתאם לתגובות שלנו ההורים. למשל: הילד מתנהג לא יפה. אנחנו גוערים וכועסים. הילד נחלש. שוב מתנהג לא יפה. אנחנו כבר מתוסכלים ממנו. כועסים ומענישים. הילד שוב עושה מעשה שלילי. ואנחנו כבר ממש חסרי אונים מולו. מתעצבנים ומאוכזבים. הילד מתחיל להאמין שבאמת כבר אין לו סיכוי שההורים ישמחו בו. כתוצאה מכך, שוב הוא מייצר התנהגות שלילית…. אנחנו כבר לא מצליחים למצוא בו טוב. והוא כבר לא מוצא שום דבר טוב בעצמו.

 

התפקיד שלנו הינו- לעצור את הגלגל.

 

זה לא קל. אבל השינוי תלוי הרבה- בנו. ככל שאנו נשדר לילד תסכול, ייאוש, קושי ואכזבה ממנו- אנו בונים לו דימוי עצמי של ילד מאכזב, מתסכל, קשה ואולי גם חסר סיכוי. הילד, שערכו יורד בעיני עצמו, ממשיך בהתנהגותו, ומנסה “להוכיח” שהדימוי שבנינו עבורו, הוא אכן אמיתי.  

 

אך אם ננסה לעשות את ההפך. להראות לילד (ולעצמנו) את הטוב שבו. לספק לו הזדמנויות של הצלחה. לשדר לו אהבה. ואמון. להקדיש לו זמן אישי – חיובי. לשקף לו שוב ושוב את הכוחות הטובים שלו. בעז”ה נסלול את הדרך לשינוי.

 

אך אם אנו לא נדע להאמין בו למרות הכל, לראות את הטוב שבו, לתת לו כוח, חיזוק והאהבה – סביר כי יהיה לו קשה עד מאוד (ובטח בגיל 11) למצוא את הטוב הזה בעצמו. הילדים שלנו זקוקים לנו יותר מכל. הם לומדים להאמין בעצמם (או לא), לאהוב או לא לאהוב, להעריך את עצמם (או לא), דרכנו. ילד שגדל בידיעה ובתחושה שהוריו רואים ומאמינים בכוחותיו וביכולותיו החיוביות, יגדל להיות בעז”ה אדם שיאמין בעצמו, עם עוצמה פנימית ובריאות נפשית חזקה יותר.

 

בסוף השיחה איחלתי לאבא שבעז”ה עוד ירוו ממנו הרבה נחת. האב הדואב אמר לי חלושות: “נחת? ממנו? זה נשמע לי כל כך רחוק מהמציאות. אבל הלוואי…”.

 

הנחת יכולה להיות דווקא קרובה, אם ניתן לה אפשרות להיכנס. כשהתפיסה שלנו לגבי הילד משתנה לטובה- אנו פותחים את הדלת לשינוי. כשאנו מצליחים לעצום עיניים ולדמיין את הנחת שתבוא, את ההצלחה, הטוב והאור שקיים בתוכו-  אנו מאפשרים בכך, בעז”ה לבנות דרך חדשה לשינוי, לקרבה ולהרבה מעשים טובים.

ועוד מילה על אמון בילד-

האמון שאנו מעניקים לילדנו, הינו תחושה חיובית חזקה ומקיפה מעבר לכל נפילה זו או אחרת. זוהי חוויה פנימית שמאמינים בי, בלי קשר למשהו מסוים שעשיתי או לא. נתינת אמון הינה מעבר למצב “השכלי”, המציאותי. זוהי ראיה רחבה וכוללנית שמעצימה את הילד ונותנת לו כוח להמשיך לגדול ולנסות. 

 

פעמים רבות נדמה לנו כי האמון שלנו תלוי במציאות הנוכחית: אם ישתדל או  אם יתנהג יפה – אז נאמין בו. אך אמון אמיתי הוא- אמון עכשיו. עכשיו הילד שלי הוא טוב, יכול ומסוגל. כעת. כיוון שמאחורי הילד “הבעייתי” מסתתר לו הילד המתוק, החיובי והטוב שזקוק וצמא עד מאוד לאהבה ולאמון שלנו.

 

וזוהי השליחות שלנו כהורים. וזהו סוד השינוי.

 

בהצלחה!

 .

 להצטרפות לקורס לחינוך ילדים בשמחה לחצו כאן

רוצים להזמין את הסדנא לאמהות מודעת שמחה ובונה?

לחצו כאן, השאירו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם.

 

 

3

תגובות

מאמרים קשורים

About אודליה מימון

תגובות

תגובות

 1. 31 ביולי 2016 at 12:25

  מה קורה עם ילדים מתבגרים מתוסכלים , שלומדים ולא מוצאים פרנסה בתחום וניכנסים ליאוש ?

 2. תומר יצחק

  31 באוגוסט 2014 at 11:57

  אודליה כשמך כן את – אודה לה’ על נפלאות ותבונות אלו והשיתוף הנרחב בו את מרחיבה דעת רבים. אשרייך ואשרי פועל ידיך – כמים הפנים אל הפנים כן לב האדם לאדם – היחסך שאת מראה לאחרים מראה ומשקף על אופייך שלך – הכן והאמיתי והרצון לעזור. עלי והצליחי. בכבוד רב,
  בהערכה רבה,
  תומר יצחק

שלח תגובה


ברוכים הבאים לאוצרות פנימיים!

הצטרפו עוד היום לחברי "אוצרות פנימיים"

וקבלו חוברת עשירה, ייחודית ומגוונת,

במתנה!!!

כניסה עם חשבון


שכחת את הסיסמא?

 

הרשמה לאתר