מאמר

ID-100271742

איך משחררים כאב? תהליך הדרגתי לשחרור כאב

תהליך הדרגתי לשחרור כאבים מהעבר.

“השנה שמסיימת לה, הייתה עבורי שנה מאוד קשה”, כך סיפרה לי תמר. “כשהתחלתי להכין את עצמי לקראת השנה החדשה, הרגשתי שהתמודדויות מהשנה שחולפות, מעיבות עלי. “מה עושים כעת?”, שאלה תמר בתסכול,  ’”איך אני משתחררת ממה שהיה, ופותחת את עצמי למשהו חדש וטוב יותר?”.

 

****

 

לא פעם, הדברים המרכזיים שתוקעים את ההתקדמות שלנו בחיים, הם משקעים מהעבר. כאב שנצבר, עלבון, כישלון, דחייה או פגיעה שאנו סוחבים בתוך הנפש שלנו. ככל שיש בתוכנו משקעים שליליים רבים יותר, כך גדל גם החשש שהדברים יחזרו על עצמם, החוסר אמון שיכולה להיות מציאות אחרת, כמו גם  הקושי להתקדם, לשחרר ולהיפתח לטוב.

 

כל התחלה חדשה, היא גם סיכום של התקופה שקדמה לה. הסיכום של השנה שחלפה, כך נראה לי, הוא לא פחות חשוב מההכנה לקראת השנה החדשה. המוכנות שלנו להתבונן למשל, “מה עברתי? מה למדתי? איפה נפלתי? היכן צמחתי?” ועוד ועוד, יוצרים סדר בנפש, במחשבות וברגשות, ומאפשרים לנו לקבל את השנה החדשה כשאנו יותר יציבים, פחות מבולבלים ויותר פתוחים ושלווים.

 

ומה נעשה כאשר נתבונן לאחור ונגלה שם רגשות שליליים? מועקות וקושי? מה נעשה עם כאב שלא מרפה? כמה דרכים (ושלבים) לשחרר כאב- ולהיפתח לשנה חדשה וחיובית יותר:

 

א. להגדיר את הכאב ולתת לו מקום. אחד הדברים הראשונים שעשיתי עם תמר הוא להגדיר את נקודות הכאב. את האירועים והחוויות שהיו קשים עבורה. תמר התקשתה לעשות זאת בתחילה, מכיוון שבחוויה שלה כל השנה שחלפה הייתה קשה, וממילא אי אפשר להגדיר מה בדיוק, היכן וכיצד. וזו בדיוק החשיבות של ההגדרה. לכאב יש נטייה להשתלט על הנפש, ולצבוע את הכול בצבעים קודרים. בצורה כזו נדמה שאין לנו כוחות לעמוד מול זה. זהו כאב גדול מדי, רחב מדי, שאין לו התחלה ואין לו סוף, לכאורה. עם זאת, לאחר שהגדרנו את מקומות הכאב, שעשינו “סדר בנפש”, היה ניתן לדבר על הכאב, להבין אותו, להתמודד איתו, ואט אט גם לשחרר אותו. הכאב הפסיק “להשתלט” על הכל, וניתן היה לעשות איתו דיאלוג מרפא ומשחרר. אם הדבר אפשרי, כדאי לעשות זאת עם חבר או אדם קרוב ולשתף אותו בתהליך.

 

ב. לשנות את פרשנות. המחשבות והרגשות שלנו קשורים זה בזה. כשאנו מתבוננים על הקושי או הכאב וחושבים לעצמנו כמה סבלנו, כמה אומללים היינו או כמה נכשלנו וכדומה, הרגשות השליליים מתעוררים בהתאם. אך, לאחר שנתנו מקום לכאב (שלב א’), יש לנו אפשרות לשנות גישה. כל כאב או קושי הוא גם תמרור. ייתכן והתמרור מצביע על שינוי שכדאי לנו לעשות, על דרך חדשה, על אפשרות לצמיחה. כל קושי, גם הגדול ביותר, הוא בעל משמעות ומטרה. מכל ניסיון, אפשר ללמוד. וברגע שתמר הצליחה להסתכל על הקושי שחוותה במבט של למידה והתפתחות, בעין של צמיחה ולא של סבל ואומללות, צוהר חדש של שלווה נכנס אל נפשה. היא אפשרה לעצמה להיות יותר שלמה, יותר חזקה ופחות חלשה וסובלת. (הרחבתי על נושא זה במאמר סבל או אתגר).

 

ג. לזכור גם את הטוב. מבחינתה של תמר שנת תשע”ד הייתה שנה רעה. כל פעם שהיא החלה לדבר על “השנה שהייתה”, מיד דמעות היו ממלאות את עיניה. חששתי שתחושה זו תלווה אותה לאורך זמן, וכל פעם שהיא תיזכר בשנה הזו היא תתמלא בצער. לא רציתי שזו התמונה היחידה שתיווצר בנפשה. לכן, ביקשתי ממנה להתבונן לאחור ולחשוב, האם קרה לה משהו טוב השנה. תמר התקשתה לחשוב על השנה הזו במונחים של ‘טוב’. ובכל זאת, לא הרפיתי ושאלתי האם הייתה איזושהי חוויה חיובית. והייתה. נתתי לה שיעורי בית לחשוב על לפחות חמישה דברים חיובים נוספים שהיו לה במהלך השנה. תמר החרוצה, מצאה הרבה יותר מחמישה.

 

לא פעם יש לנו נטייה (לרוב, לא מודעת) “לשכוח” את הטוב ולהעמיק ברגש ובמחשבה, דווקא בקושי ובכאב (שוב, זו הנטייה של הכאב להשתלט). עם זאת, כשאנו מנסים במודע להתמקד בטוב שקיים, אנו מאפשרים להתניות השליליות להשתחרר, ולפתוח פתח לצבעים ורגשות נוספים להיכנס לתוכנו.

 

שנת תשע”ד עבור תמר הייתה בהחלט שנה לא קלה, עם אתגרים רבים, אבל היה בה גם  טוב. תמר ניסחה זאת אף טוב יותר ממני: “זו לא הייתה ‘שנה קשה’, אלא שהיו במהלך השנה ‘התמודדויות קשות’. ולצדם היו גם דברים טוב”. 

 

היכולת שלנו לזכור גם את הטוב, משחררת משקעים שליליים, ומביאה איזון חדש לתוכנו.

 

ד. תשליך. כעת שגם הטוב וגם הפחות טוב מונחים לפנינו, הגיע העת לקיים את המנהג המרכזי בחג. ‘התשליך’. בראש השנה אנו נוהגים ללכת למקור מים ולהשליך לתוכו את כל העוונות שלנו, משנה שעברה. אני מאמינה, שכדאי לנצל את המעמד ולהשליך אל המים דברים נוספים. כאב מיותר, פחד, עצבות שהייתה. להשליך למים את אותם משקעים שליליים. לתת למים לאסוף את הכאב שלנו, ולפנות מקום חדש- לטוב. לברכה. לשמחה. אפשר להוסיף גם תפילה אישית מהלב, ומלבקש מהאבא הרחום שלנו, שיאסוף את הכאב, את הבדידות והצער, שישחרר את הנפש והגוף, ויכניס לתוכך חיינו מים חיים, מרגיעים ומשמחים.

 

ה. להזמין טוב. בשביל לפתוח את הלב לקלוט טוב, לא מספיק רק לשחרר כאב. אלא כדאי גם להזמין את הטוב אל חיינו, באופן מעשי יותר. את ההזמנה לטוב אנו עושים על ידי ‘הסימנים’ בראש השנה.שתהייה לראש ולא לזנב”, “שירבו זכויותינו כרימון”, ועוד. אצלנו בבית, נוהגים להוסיף עוד סימנים רבים חיוביים ומגוונים, כמו גם ברכות הדדיות לשנה מבורכת וטובה. בנוסף, על מנת לחזק עוד יותר את האמונה בטוב, כדאי בשלב האחרון של תהליך זה- להשתמש בכוח הדמיון. לדמיין את עצמנו שמחים ושלווים. לדמיין את השמחות שאנו חפצים בהם. את הבת מתחתנת  את הזוגיות המאושרת. לראות בדמיוננו את הימים והחגים שיבואו, כשאנו צובעים אותם באור ורוד. מאיר. חיובי ושמח.

 

והלוואי בעז”ה, שכך יהיה, לכולנו. 

 

 

 

0

תגובות

מאמרים קשורים

About אודליה מימון

שלח תגובה


ברוכים הבאים לאוצרות פנימיים!

הצטרפו עוד היום לחברי "אוצרות פנימיים"

וקבלו חוברת עשירה, ייחודית ומגוונת,

במתנה!!!

כניסה עם חשבון


שכחת את הסיסמא?

 

הרשמה לאתר