מאמר

ילדה נושפת בפרח

דרכים מעשיות לשינוי התנהגות- בקלות

לכל אחד מאתנו ישנן התנהגויות מסוימות שהיה רוצה לשנות. אדם אחד היה רוצה להפסיק לעשן, השני היה רוצה ללכת לישון מוקדם יותר, השלישי רוצה להגיע בזמן, הרביעי רוצה להיות יותר סבלני והחמישי היה רוצה לדבר יותר בשקט.

.

יחד עם הזאת, החיים מלמדים אותנו שלעשות שינוי זה לא תמיד קל, ואפילו קשה. כבר אמרו חכמים לשנות מידה, או תכונה באישיות יותר קשה מאשר לסיים ללמוד את הגמרא כולה (וואוו!).

.

לשם כך אנסה לציין כמה דרכים אפשריות המסייעות ביצירת שינוי התנהגות, וכל אחד ייבחר וירגיש מה מתאים לו ולשינוי האישי שהוא חפץ בו (לקוח מתוך הספר “אוצרות פנימיים”- מודעות עצמית יהודית):

.

ועוד דבר קטן לפני היציאה לדרך… חשוב עד מאוד להתבונן פנימה ולהגדיר לעצמנו את השינוי המבוקש. אז כעת, שיהיה בהצלחה!

.

א- שינוי גדול מתחיל בקטן.

תהליך של שינוי מומלץ להתחיל ממעשים קטנים מאוד, זאת בכדי להתגבר על הפחד משינוי ובכדי לחזק את היכולת- להצליח. כדאי למקד את ההתקדמות בדברים מוגדרים ולעשות את השינוי בצורה הדרגתית מאוד. ההדרגתיות הרבה פחות מאיימת ומאפשרת לנו ליצור הזדמנויות רבות יותר של הצלחה.

.

ב - רישום מדוקדק של השינויים הנדרשים.

הרישום יוצר תחושה של שליטה ומעקב. כשאנו רושמים אנו מחזקים את הקביעה הפנימית שאנו בתהליך של שינוי. הרישום יוצר מסגרת, מאפשר מעקב ובחינה עצמית יותר מדויקת. יתר על כן, רישום מדוקדק יכול לומר לנו האם באמת התקדמנו, או שמא לא. כשאנו מביטים לאחור על מה שרשמנו, אנו יכולים להרגיש את הסיפוק בצורה מוחשית יותר. אנו “רואים בעיניים” שאכן התקדמנו ועשינו.

.

ג - חיזוק תחושת ההצלחה לאחר כל התגברות קטנה.

לאחר כל מעשה, אפילו הקטן ביותר, המקרב אותנו לשינוי, נעודד, נפרגן ונעורר שמחה בעצמנו על התקדמותנו זו. נחזק את התחושה הפנימית שהצלחנו והתקדמנו. התחושה הטובה מגבירה את הרצון והמרץ להמשיך לעבר השלבים הבאים. אפשר גם לקנות לעצמנו איזו מתנה קטנה, צ’ופר כאות הערכה עצמית.

.

ד - חיזוק ההבנה בחשיבות השינוי.

כדאי לחזק ולהעמיק את הידיעה וההבנה השכלית בחשיבות השינוי. אפשר ללמוד על הנושא ממקורות שונים המסבירים על חשיבות שינוי שכזה. כאשר ההבנה הפנימית חזקה, השכנוע השכלי ברור ורחב, כך ישנו סיכוי גדול למשוך גם את הלב ולחזק את הרצון בהמשך השינוי וההתגברות.

.

ה- דמיון מודרך של השינוי במלואו.

בכדי לחזק את האמונה ביכולת השינוי, כדאי לנסות ולדמיין את עצמנו כשאנו אחרי אותו השינוי המבוקש. ננסה לחוש את תחושת ההצלחה והסיפוק, את הנחת שיצרנו לעצמנו, ואת השמחה הגדולה שאנו חווים בעקבות השינוי המיוחל.

.

ולסיום, צריך לזכור כי אחת הדרכים העיקריות לחולל שינוי הינה תחושה של אמון פנימי בעצמנו. מתוך ביקורת קשה להשתנות, אך מתוך הרגשה טובה, מתוך אמון ועין טובה, קל יותר להתקדם, לצמוח ולחולל שינויים בתוכנו!

בהצלחה רבה!

 

 

 

0

תגובות

מאמרים קשורים

About אודליה מימון

שלח תגובה


ברוכים הבאים לאוצרות פנימיים!

הצטרפו עוד היום לחברי "אוצרות פנימיים"

וקבלו חוברת עשירה, ייחודית ומגוונת,

במתנה!!!

כניסה עם חשבון


שכחת את הסיסמא?

 

הרשמה לאתר