מאמר

babies3

הילד מסרב לישון!! חלק ב’.

עניין השינה וההירדמות של ילדנו, הוא אחד הנושאים המרכזיים שמעסיקים הורים רבים. (איזה עולם מדהים יש לנו, אנו המבוגרים משתוקקים לישון, אבל אין לנו מספיק זמן לישון. והילדים שלנו, שיש להם את הזמן, לא רוצים לישון!).

 

בחלק הראשון הדגשתי בעיקר את החשיבות ליצור שגרה ברורה, חמה ונעימה בזמן ההשכבה לישון. השגרה יוצרת בטחון ובהירות לילד לגבי הסיבה ולגבי עצמו. מעבר לכך, הזכרנו כי אחד הדברים החשובים הוא, שאנו ההורים נגיע לשעת ההשכבה עם כוחות. שנעשה זאת בשמחה ובכיף, ובכך נמנע מלשדר לילד שאנו רוצים “להפטר” ממנו, ושרק יירדם כבר.

 

ילדים זקוקים לזמן אינטימי וקרוב אתנו, ההורים. הקרבה אלינו, בייחוד ברגעים הללו  שלפני השינה, מעניקה להם בטחון ושלווה. אך יותר מכך, כשאנו מעניקים להם את תשומת הלב, עוד לפני שהם מבקשים אותה, זה מצמצם את הצורך שלהם לבקש או לדרוש בכוח. ואספר לכם מקרה שקרה בביתנו: באופן קבוע, במשך זמן מה, הבן שלי היה מקבל ‘התקפי צמא’, בדיוק ברגע שנכנס למיטה. הוא היה חייב לשתות מים. ועוד מים. “אמא רק עוד קצת מים!”. או שהוא מתעלף :)

 

עד שהבנתי שהצמא, זה בעצם צומי. וניסיתי את השיטה שהצעתי כאן. להשקיע בו עוד כמה דקות של תשומת לב (צומי). לתת לו את היחס שהוא זקוק, לכתחילה. לפני שמתחיל “התקף הצמא”. לפני שיתחיל לדרוש תשומת לב בדרך פחות נעימה. וזה ממש עזר. אמנם עדיין מדי פעם הוא נהייה צמא, אך התדירות פחתה משמעותית, ויותר מכך, ההירדמות שלו הפכה להיות קלה ונעימה הרבה יותר.

 

ומכאן לעוד כמה כללים חשובים.

 

א. המיטה או השינה, אינם עונש. המיטה צריכה להיות עבור ילדנו מקום נעים. ולכן חשוב מאוד לא להשתמש במיטה או בהליכה לישון “כעונש”. “מי שלא יתנהג יפה, ילך מיד למיטה!”. כשאנו משתמשים במיטה כעונש, אנו יוצרים סלידה כלפי המיטה וכלפי השינה. כשהמיטה הופכת להיות משהו שלילי עבור הילד, זה לא מפתיע, שהוא ינסה בכל כוחו לצאת משם. 

 

ב. עקביות. העקביות היא סוד הקסם בתחומי החיים השונים, וגם כאן. ככל שהילד רואה ומרגיש שאנו נחושים בדרך החדשה, שאנו עקביים בשגרה שיצרנו, ובאמירות שלנו, הילד יפנים זאת. גם אם זה ייקח כמה ימים, אם נמשיך לשדר עקביות בדרך הזו, הילד יקלוט זאת, ויפנים גם הוא. 

 

ג. זה רק לטובתו. הרבה פעמים אנו כהורים (וכבני אדם) לא מצליחים לעשות משהו עד הסוף, כי איננו בטוחים שזה באמת לטובת הילד. כשהילד למשל צועק או בוכה: “אני רוצה את אמא”, את אמנם יודעת שהוא פשוט לא רוצה לישון, אך יחד עם זה, את מתחילה לפקפק בדרך החדשה שבחרת. ‘אולי זה מזיק לו? אולי הוא באמת לא עייף? אולי זה ייפגע בביטחון שלו?’, כשאנו מפסיקים להאמין בדרך שבחרנו, נהייה קשה הרבה יותר להתמיד בה. הילד חש את הספק שלנו, וממילא קל לו יותר לגרום לנו לוותר על הכללים שהגדרנו.

אך אם נחזק את ההבנה שזה באמת לטובתו. שזוהי שגרה שתסייע לו, שתעניק לו בטחון, ושזה רק עניין של כמה ימים להתרגל למציאות החדשה, יהיה לנו קל יותר לעמוד על הכללים, להתמיד, ובעז”ה גם ליצור שינוי.

 

ד. לחשוב חיובי. לא קל להתרגל לשינויים, ובעיקר לא פשוט להתמיד בהם. אך, אם המחשבות שלנו כלפי הדבר הן חיוביות, יהיה לנו כוח רב יותר להתמיד ולהמשיך. תחשבו שהילד שלכם מסוגל להתרגל לשינוי. תחשבו שזה רק עניין של זמן והתמדה. תחשבו שזה לטובת כולם. תחשבו טוב. ותראו שינויים. מחשבות טובות, גם בעניין הזה, יכולות רק להועיל.

 

ה. יש מקרים יוצאי דופן. לעיתים הילד יוצא מהמיטה או קורא לנו לחדרו, לא “סתם” כי הוא רוצה תשומת לב. אלא כי הוא זקוק לנו באמת. כדאי להיות קשובים ולזכור, שגם זה קורה. אולי הוא קיבל מכה, אולי באמת כואבת לו הבטן, או אולי היה לו חלום רע. אבל לא צריך להתבלבל מזה. הורה שקשוב ומחובר לילד יידע להבחין (בדרך כלל ובעז”ה) מתי באמת קרה משהו, ומתי זוהי פשוט ההתנגדות של הילד לישון.

 

והאמת היא שלפעמים, אפשר גם לקבל כוח מהקטנטנים הללו. ללמוד מהם את החיות המופלאה הזו, את הסקרנות והאנרגיה לחיים. הרצון שלהם להספיק עוד קצת, לראות עוד קצת (זה הזמן להזכיר שצפייה בטלוויזיה או במחשב לפני השינה, מזיקה להירדמות, היא יוצרת פלאשים במוח ומפריעה לישון…), לטעום עוד מהחיים, מזכיר לנו  כי באמת יש מה לטעום. יש טעם לחיות הזו.

 

שנזכה לילות שקטים ורגועים, ולימים מלאים בחיים!

 

מוזמנים לשאול ולהגיב,

 

סדנת חינוך ילדים- במחשב שלכם! הסדנא שתיתן לכם כוחות, תובנות וכלים מעשיים, לחינוך ילדכם בשמחה ובאהבה!

כל הפרטים כאן

בהצלחה!

 

 

 

0

תגובות

מאמרים קשורים

About אודליה מימון

שלח תגובה


ברוכים הבאים לאוצרות פנימיים!

הצטרפו עוד היום לחברי "אוצרות פנימיים"

וקבלו חוברת עשירה, ייחודית ומגוונת,

במתנה!!!

כניסה עם חשבון


שכחת את הסיסמא?

 

הרשמה לאתר