מאמר

love-1548032_640

לאן נעלם הרגש? הכל רק טכני…

זוגיות “טכנית” פרושה ריחוק. ולעיתים אפילו ניכור. ההישאבות לתוך ההתנהלות המשימתית של היומיום פוגעת לנו בקשר העמוק. באהבה. בחיבור. בקרבה וברגש שבנינו. לאחרונה קיבלתי מספר שאלות שעסקו כולן באותה נקודה:  ”הקשר שלנו נהייה טכני וסובב סביב ההתנהלות של הבית והילדים”. השאלות הללו נכתבות תמיד בכאב ובגעגוע למשהו שחסר: “איפה נעלמה הקרבה? האהבה? הרומנטיקה שלנו?”.

.

כולנו חפצים בחום, אהבה, דאגה וקרבה. בטח ובטח בתוך הזוגיות שלנו. הרצון להינשא מגיע קודם כל מתוך השאיפה לקרבה, להבנה, לקשר קרוב ואוהב. וכשזה חסר, העיקר חסר…

 

איך יוצרים שינוי?

 

ראשית כל, אם המצב הוא כזה, מוכרחים להיות במודעות לכך. אין טעם להכחיש, להתעלם, או לעשות “כאילו” הכל טוב. משהו עיקרי חסר, וממילא מה שמתרחש כרגע אינו טוב.

 

מעבר לכך ישנן דרכים רבות לעורר את האהבה והקשר הרגשי, אך קודם לכך היא ההבנה- כי האהבה היא הבסיס. השלום שבנינו, תחושת הקרבה והחמימות, הם מספר אחד ועיקרי בבניין הבית שלנו. עדיף שיהיה לנו בית קצת פחות מסודר או שנעשה פחות שעות נוספות בעבודה- העיקר למצוא זמן, פניות ונכונות להשקיע בדבר הכי חשוב- בקשר שלכם, באהבה.

 

ברגע שאנחנו באמת רוצים את זה, ומבינים שזה העיקר, הדרכים לשינוי הן מרובות מאוד. החל מפתקים והפתעות, זמן איכות לשיחה ולשיתוף, פינוק הדדי, מילים טובות, ואפשר גם נופש זוגי מקרב ומחבר. כל זוג יודע (ואם לא, זה הזמן להתבונן על כך..) מהן הדרכים שמעוררות אצלו את הקרבה והאהבה.

 

אישה יקרה כתבה לי, כי כבר למעלה מחצי שנה הם מתנהלים ככה. עושים מה שצריך, מטפלים בילדים, בבית, בכסף באוכל ובכל העניינים, אך אין שום רומנטיקה, רגש או קרבה נפשית אמתית. היא תיארה בכאב כי נראה לה שבעלה כבר התרגל למצב ולא מנסה לשנות דבר: “למדנו לנהל יחד בית למופת. אין מריבות. הכל כמו שצריך, אבל מבפנים- אני גמורה. הוא (הבעל) נראה תמיד אדיש, ולא ממש אכפת לו מהריחוק הזה”.

 

נדמה שאין דבר כואב יותר מלחיות “ליד” בן או בת זוג.  להיות לכאורה ביחד, אבל להרגיש כל כך לבד. וזה כואב לשני בני הזוג. אין לי ספק בכך. אלא שלא תמיד ההבעה של הכאב מתבטאת באותו אופן. יש מי שיבחר לצעוק ולהיות עצבני כל הזמן, יש מי שיבכה, יש מי שיסתגר בתוך עצמו, ויש מי שיראה אדישות למצב. אך בלב, בהרגשה, ייתכן וכולם מרגישים את אותי קושי או בדידות, ואולי גם פגיעות, כעס או ואכזבה.

 

לעומת הדברים הללו, כתב לי בעל פגוע במיוחד, כיצד אשתו משקיעה בקשרים שלה עם החברות והמשפחה, ואילו רק לקשר הזוגי אין לה כוחות או זמן. גם הוא הוסיף: “ונראה שטוב לה כך. הזוגיות לא מעניינת אותה. העיקר שאני עושה מה שהיא מבקשת, וזהו. היא לא צריכה ממני כלום יותר. אבל אני כבר לא מסוגל לחיות ככה”. אין ספק כי כואב מאוד לחוש כך. לחוש דחוי, לא רצוי ומרוחק. אך אני מאמינה כי גם אישה זו, וגם האיש המתואר בשאלה הקודמת, שניהם חפצים בקרבה.

 

ייתכן שהם פגועים וזו הדרך שלהם להביע זאת. ייתכן למשל שאישה זאת משקיעה בחברות ובמשפחה, כי שם היא מרגישה יותר אהובה, ומול בעלה היא לא חשה כך. כמו כן ייתכן שהריחוק נובע מכעסים או אכזבות שאנו צוברים בלב. יכולים להיות אין סוף סיבות לריחוק “ולבריחה” לקשר הטכני. אך התפקיד שלנו הינו- לקחת אחריות. לא לאבד את העיקר שמחבר.

 

“שלום בית” אין פרושו רק לנהל יחד בית “בשלום”, אלא אווירה של שלמות. של חיבור וקרבה. אם אנו מזהים שמשהו לא טוב קורה, שהריחוק גובר, כדאי לעצור. לדבר. לברר. לשנות. גם אם הצד השני מסוגר או מתרחק, נהייה אנחנו הראשונים שמבקשים את השינוי הזה. שמביעים אותי, שמשתדלים ומנסים לפתוח את הלב.

 

לסיום, אספר סיפור מרגש שהתרחש לפני זמן לא רחוק. בערב שבת, התקשר אלי  איש (שאני מכירה) שתיאר כי המצב עם אשתו פשוט ‘על הפנים’. הוא לא יודע איך יצליחו לעבור את השבת הזו. מתח, ביקורת, וריחוק נוראי כבר חודש. לא היה לי הרבה זמן לדבר, אך אמרתי לו: “אולי זה לא יהיה לך קל, אך תנסה אתה לשנות אווירה. תאמר לה שכואב לך המצב, שאתה אוהב אותה וחפץ באושרה. תדאג לה בשבת, תנסה לפנק, להיות חם, ולהביע רגש. רכות מזמינה רכות. קרבה מזמינה קרבה”.

 

הבחור היקר החליט לעשות זאת, להתגבר ולשנות גישה ואווירה. להפתעתו הרבה, ובעזרת ה’, ממש כמו מראה אשתו שינתה את היחס במקביל.

כך שגם אם הריחוק הינו כבר חודש, חודשיים או שנה. תתחיל/י את/ה. קרבה מעוררת קרבה. ופיוס מביא לפיוס. תשקיעו ברגשי, בנפשי, בחום ובמילים הטובות. תשקו את האהבה. תאפשרו לעצמכם זמן ביחד. תנסו לראות האחד בשני את הטוב.

 

מגיע לכם להיות מאושרים! ובעז”ה, אם תרצו ותתאמצו- זה לגמרי אפשרי…

בהצלחה רבה!

 

מחפשים כלים מעשיים לחיזוק הזוגיות? ספר להורדה ולקריאה-

כלים מעשיים לזוגיות מאושרת!

0

תגובות

מאמרים קשורים

About אודליה מימון

שלח תגובה


ברוכים הבאים לאוצרות פנימיים!

הצטרפו עוד היום לחברי "אוצרות פנימיים"

וקבלו חוברת עשירה, ייחודית ומגוונת,

במתנה!!!

כניסה עם חשבון


שכחת את הסיסמא?

 

הרשמה לאתר