מאמר

אישה מדברת

אשתי לא יודעת להחמיא…! טיפים לא מוצלחים חלק ב’

במאמר הקודם, עסקנו בנושא “הטיפים שלא עובדים”. גם הפעם אתאר עצה ידועה נוספת, אשר נחוות פעמים רבות כלא יעילה גם כן.

.

אפתח בסיפור:

“לפני כחודש השתתפתי בהרצאה שעסקה בנושא הזוגיות. המרצה דיברה רבות על החשיבות להחמיא לבן הזוג. החלטתי לאמץ זאת. הזוגיות שלי במצב לא מזהיר, וחשבתי לעצמי שהעצה הזו תוכל לשפר את המצב. יצאתי לדרך, והתחלתי להחמיא באופן תדיר”. כך סיפרה לי תהילה (שם בדוי) קרובת משפחה.

 

“אני עושה זאת כבר שבוע וחצי, אבל בפועל לא קורה כלום! בעלי לא מתייחס אלי אחרת, ואני לא מרגישה שאני באמת מעריכה אותו יותר! למרות כל הכעסים שלי על בעלי, ועל אף שלא ממש מגיע לו… אני משקיעה כוחות נפש ומנסה להרבות במילים טובות, ואין לזה שום תוצאה בשטח! אני מתוסכלת!” היא הוסיפה בכעס. “אולי כל הנושא הזה של מחמאות הוא סתם המצאה שנשמעת טוב? הרי בפועל בעלי כלל לא שם לב לכל המאמץ שלי!”.

 

צודקת תהילה בדבריה, כי מרצים רבים, יועצים ומטפלים מדברים רבות בשבח המילה הטובה בקשר הזוגי.  הייתכן שכולם עובדים עלינו? מדוע זה לא עובד?

***

 

שאלתי את תהילה איך ועל מה היא מחמיאה לבעלה. תהילה סיפרה שהיא מרבה להגיד לו “כל הכבוד” על מגוון דברים שהוא עושה בבית, כמו ארוחת ערב, להוריד את הפח וכדומה. בנוסף היא סיפרה שהיא החמיאה לו באחד מימי השבוע, שהוא קם לתפילה במנין, ולא התפלל בבית. “כל הכבוד שקמת לתפילה במנין, ולא התפללת בבית, כמו תמיד”. היא תיארה לי.

 

ככל שתהילה הרחיבה את תיאורה אודות המחמאות והמילים הטובות לבעלה, התחלתי להבין מדוע זה לא עובד.

 

“רחמנא ליבא בעי”

 

ישנו דמיון רב בין הקשר שלנו עם בורא עולם, לבין הקשר שלנו עם בן או בת זוגנו. הבעל שם טוב הדגיש לחסידיו “רחמנא ליבא בעי”- הקב”ה רוצה את הלב. וכמו שמבאר גם האורחת צדיקים: “כל העושה מצוה בשמחה, יש לו שכר אלף ידות יותר ממי שהמצוות עליו למשא” (´אורחות צדיקים´ שער השמחה).  כשאדם מקיים מצוות בשמחה, כשאדם עושה מעשה טוב- מתוך ומכל הלב, הוא מקבל על כך פי 1000 שכר. וכך הוא גם בחיי הזוגיות שלנו.

 

כשתהילה סיפרה לי שהיא  אומרת לבעלה “כל הכבוד”, היה נדמה לי שהיא עושה זאת, בשביל לסמן וי. בשביל למלא את המשימה שנתנה המרצה. אבל הלב היה חסר. בייחוד כאשר תיארה תהילה את הרגשתה, שכלל לא מגיע לבעלה מחמאות, אך היא מתאמצת עבורו בכל זאת. למשמע דבריה, עוד יותר התחדדה ההבנה, שבמילים הטובות שהיא מנסה לומר, חסר הלב החם המלווה למחמאה.

 

מחמאה שניתנת ממקום חיצוני בנפש- גם לא תיכנס לנפש הזולת. כמו שאומר הפסוק: “כמים הפנים לפנים, כן לב האדם לאדם”. כשאנו מביעים מחמאה מעומק הלב, זה ייגע בלב של הזולת, ויחולל בעז”ה שינויים חיובים בקשר.

 

לאחר השיחה עם תהילה, רציתי לוודא שההשערה שלי נכונה, וביקשתי ממנה לשוחח עם יגאל (שם בדוי) בעלה. היא אישרה לי.

 

שוחחתי עם יגאל ושאלתי, האם הוא מרגיש שינוי כלשהו ביחס של תהילה כלפיו. והוא ענה בחיוך ממורמר: “לא משהו מהותי, רק שלאחרונה היא מתייחסת אלי כמו ילד קטן. היא מרבה להגיד לי ‘כל הכבוד’ מתנשא כזה, כמו אמא לילד שלה”. יגאל חיקה את תהילה בקולו, ואמר בטון קר ומעושה: ‘כל הכבוד ששטפת כלים’, ‘כל הכבוד שזרקת את הפח’… ככה היא מדברת אלי, זה פשוט מעצבן שהיא מתייחסת אלי כמו לילד, ונותנת לי ציונים בצורה קרה ומתנשאת”.

 

דבריו של יגאל הבהירו לשתינו מדוע מעשיה כלל לא הועילו.

 

מחמאה שאינה יוצאת מהלב, גם לא תכנס ללב. ויותר מכך, לא פעם מילה טובה שבאה מלב קר,  יכולה ליצור נזק. יכולה לעורר תחושה של התנשאות ואפילו ניכור.

 

הקב”ה רוצה את הלב. וגם אנחנו זקוקים ללב.

 

לאדם יש חושים פנימיים לזהות מתי הזולת שמולו מחמיא לו מהלב, ומתי המילה הטובה היא חיצונית. הלב שלנו מרגיש ומתרחב אל מול מילה טובה שיוצאת מלב אכפתי ואוהב.

 

כך שאם אנו רוצים שהעצה הזו תצליח, ותחולל  שינוי חיובי בזוגיות שלנו, או בכל מערכת יחסים אחרת, אנו מוכרחים לפתוח את הלב. לא מספיק רק להגיד או לעשות- חשובה לא פחות, ואפילו יותר הכוונה והלב. ומתוך כך נזכה שכל מילה טובה תשפיע על הקשר שלנו, פי 1000 יותר!

 

בהצלחה!

 

 

2

תגובות

מאמרים קשורים

About אודליה מימון

תגובות

תגובות

 1. אחד

  29 ביוני 2016 at 9:21

  מעבר לאבחנה הנכונה שהוצגה פה, עולה התחושה ש”דבר השבח” הם למעשה סוג של ביקורת!
  כשהיא אומרת “כל הכבוד שקמת לתפילה ולא התפללת בבית”, היא למעשה מעבירה ביקורת סמויה על כך שבעלה מתפלל תדיר בבית.

  • 29 ביוני 2016 at 14:01

   תודה על תגובתך. הארה חשובה.
   אכן, נראה שגם בדברי השבח מסתתרות התלונות…
   דבר שמגביר את הבעתיות של “מחמאות” מסוג זה,
   ולכן יוצר תחושה הפוכה..

שלח תגובה


ברוכים הבאים לאוצרות פנימיים!

הצטרפו עוד היום לחברי "אוצרות פנימיים"

וקבלו חוברת עשירה, ייחודית ומגוונת,

במתנה!!!

כניסה עם חשבון


שכחת את הסיסמא?

 

הרשמה לאתר