מאמר

לב בכלא

משבר אמון- איך ממשיכים?!

אמון הנו תחושת בטחון ויציבות רגשית שיש לאדם בקשר כלשהו עם הזולת. אמון הוא הבסיס לזוגיות טובה, אמון הוא בסיס לקשר טוב וכנה בין אנשים, ובכלל, אמון הוא המפתח שמאפשר לנו ליצור קשרים, להתחבר, להקשיב ולשתף.

 

ומה קורה כשהאמון נשבר? מה קורה כאשר אדם שבטחנו בו- פוגע באמון שלנו? מה עובר עלינו? האם אפשר לשקם מערכת יחסים שעברה משבר אמון? האם אפשר לשקם את האמון שלנו בעולם בכלל?

***

 

לפגיעה באמון יש רמות וסוגים שונות. יש למשל פגיעה נקודתית באמון- כאשר למשל, אישה מתחתנת מתוך ידיעה שבעלה מתמיד גדול בלימודיו, אך מהר מאוד מגלה, כי היא לא יוצא מהמיטה לפני 12 בצהרים. בנוסף, יש פגיעה באמון שנובעת מתחושת חוסר ביטחון והגנה מצד בן או בת הזוג, בזמנים מסוימים. למשל, במקרה שבו בן הזוג מרגיש כי אשתו מלגלגת עליו בפני משפחתה, הוא עלול לאבד את האמון בכך שאשתו לצידו.

 

סוד שמתגלה

 

במאמר היום, אני רוצה להרחיב דווקא על משבר אמון מסוג אחר. משבר שנוצר בעקבות סוד שמתגלה. לפני מספר שנים  פגשתי זוג מקסים, שחוו משבר גדול בעקבות גילוייה של האישה, שבעלה מבזבז את כספם בהימורים לא חוקיים באינטרנט. בסוף כל חודש היא לא הבינה לאן נעלם הכסף שלהם, עד שלצערה חשפה את האמת המרה. המשבר היה גדול מאוד. תחושתה כי בן זוגה הסתיר ממנה, רימה אותה, בזבז את כספה, וחי בהסתרה, הייתה בעבורה קשה מנשוא.

 

אך לא רק היא נפגעה מהמשבר. גם בן הזוג. האישה הרגישה שלא רק שאינה יכולה לסמוך עליו בענייני כספים, אלא באופן כללי הרגישה, שאינה יכולה לתת בו אמון בדבר. היא התרחקה והסתגרה, והוא הרגיש דחוי, מבוזה, חסר אונים ולעיתים אפילו שנוא.

 

האם יש דרך לצאת ממשבר כזה? איך מחזירים אמון שנשבר? יש סיכוי לבנות מחדש?

הדרך לשקם את האמון.

אני מאמינה שאפשר לתקן. ניתן לבנות אמון בשנית. אפשר לקום מהשבר, וליצור קומה חדשה. מניסיון של עבודה עם זוגות שעברו משברי אמון קשים ומורכבים-  התיקון אפשרי. אך ישנם כמה שלבים בסייסים לכך.

 

א-      חרטה והבעת רצון כנים לשינוי. כל עוד אותו בן או בת זוג שסודם נחשף לא מביעים חרטה אמתית על מעשיהם, ואינם מביעים רצון כנה לתקן, לשנות ולא לחזור על מעשיהם- יהיה קשה עד כדי בלתי אפשרי לבנות אמון מחדש. ראיתי מקרים בהם בן או בת הזוג שסודם נחשף, ממש בכו, והתחננו והצטערו מעומק ליבם על מעשיהם, ובאמת הביעו רצון כנה לעשות שינוי של ממש. החרטה והקבלה לעתיד, הם תנאי הכרחי לבניית האמון מחדש. לולא זה, בן את בת הזוג שאמונם נפגע, יתקשו מאוד להתקרב מחדש ולרצות לבנות את האמון.

 

ב-      רווח מול הפסד. פעמים רבות לאחר משבר אמון מסוג זה, ישנו רצון ראשוני לפרק את כל הקשר. במקרים כאלו כדאי לא להיות פזיזים, ולחשוב טוב מהו הרווח ומה ההפסד בצעד שכזה. לא פעם, בהתבוננות זו אנו מגלים שיש גם הרבה טוב בזוגיות, ואילו המעידה הקשה, לא באמת מבטלת את כל הטוב שיש. אמנם  לא קל להתבונן על הדברים בצורה זו, ויש בהחלט מקום לתחושת הכעס והאכזבה, אך לאחר מכן, ההתבוננות על הטוב הקיים- הם אלו שייתנו כוח לבנייה המחודשת.  

  

ג-       מעצימים את השיתוף. משבר אמון מסוג זה מבטא חוסר שיתוף, הסתרה וסודות, שהיו קיימים בקשר הזוגי. בשלב התיקון והצמיחה, העבודה המרכזית בתהליך האמון המחודש, הינה הרחבת השיתוף. אין יותר סודות, ויש הרבה יותר שיתוף, ותקשורת קבועה ויומיומית. התהליך המרכזי של התיקון כולל בתוכו שיח רב, והשקעה מחודשת בתחושת השותפות והנאמנות.

 

ד-      הפנים קדימה. בניית אמון מחדש, הינה דבר שלא תמיד קל להאמין בו. אפילו קשה. אך עם הזמן, ככל שהדברים מתעקלים, זה הזמן לחזק גם את האמון והאמונה שיכול להיות אחרת. מתוך כך, חשוב שנזכור כי קשה מאוד להתקדם כאשר אנו מזכירים את המשבר ומתעסקים בו ללא הרף. קשה לבנות אמון מחודש, כאשר בכל הזדמנות אנו מאשימים, כועסים, ומזכירים את הנפילה. אמנם אין ספק שחשוב מאוד ללבן את הדברים, לתת מקום לכאב, לבכי, לצער, אך בשלב כלשהו,  נצטרך להבין- שהפנים שלנו מוכרחות ללכת קדימה. ולא אחורה.

 

ה-     לאסוף חוויות טובות. אחת הנקודות המרכזיות בבניית אמון מחדש, היא לצבור חוויות חיובית מחדש. להוסיף טוב לקשר. להשקיע. לשמח. להביע. להעניק. ככל שנצבור מחדש חוויות טובות, יתעצמו הכוחות שלנו להתמודד עם המשבר, ובעיקר נרגיש מחוזקים יותר בדרך לבניית אמון מחדש.

 

לסיכום, משבר אמון הוא לא דבר קל, פעמים רבות הוא אף מטלטל את הבית כולו. עם זאת כשיש רצון לתיקון, ניתן לתקן ואף לבנות קומות חדשות ועוצמתיות יותר בקשר הזוגי שלנו. באופן אישי פגשתי זוגות שלאחר המשבר הגיעו לקשר עמוק יותר, אוהב, מסור, קרוב וחזק עוד יותר.

הרבה אמון, אהבה ושמחה!

 

אשמח לקרוא תגובותיכם כאן למטה,

בהצלחה רבה,

אודליה.

 בנוסף, קבלו מתנה ייחודית עבורכם!

רוצים לשדרג את התקשורת הזוגיות?

קבלו גישה חינם להרצאה מרתקת שניתן לכם כלים לשיפור ושדרוג התקשורת שלכם!

כלים לחיזוק ההבנה, הקרבה, השיתוף, והשיח החיובי והמקרב. לקבלת ההדרכה- חינם!

לחצו כאן

 

0

תגובות

מאמרים קשורים

About אודליה מימון

שלח תגובה


ברוכים הבאים לאוצרות פנימיים!

הצטרפו עוד היום לחברי "אוצרות פנימיים"

וקבלו חוברת עשירה, ייחודית ומגוונת,

במתנה!!!

כניסה עם חשבון


שכחת את הסיסמא?

 

הרשמה לאתר