מאמר

תמונה ילדים עם מסכה

רגשות שליליים ותקווה חדשה

איך מתמודדים עם חרדה, פחד וקשיי היומיום שמציפים אותנו?

.

כבר למעלה מחצי שנה שהעולם שלנו מתמודד עם אתגר חדש. עם ווירוס שמאיים עלינו, על בריאתנו ועל שגרת חיינו. מציאות זו מאתגרת במיוחד, כיוון שהיא מביאה עימה קושי כפול. ראשית, עצם איבוד השגרה, הבידודים, החולים, קשיי הפרנסה שמעיבים על כולנו. אך מעבר לכך, ישנו קושי נוסף- התמודדות עם העומס הרגשי. התחושה שאף אחד לא באמת יודע מה עומד לקרות, והחשש שהעולם מאבד שליטה, עומס המטלות שנופל עלינו דווקא מכיוון שהעולם איבד שגרה, מעוררים בנו פחד וחרדה. ולעיתים מציפים את הלב בחושך.

.

איך מתמודדים עם רגשות שלילים שכאלה? מה עושים כשתוקפת אותנו החרדה?

.

השבת אנו קוראים בתורה, את פרשת בראשית שעוסקת בבריאתו של האדם הראשון. ונדמה כי לאדם הראשון יש את התשובה עבורנו. 

.

ישנו מדרש בגמרא שמספר כי גם האדם הראשון התמודד עם חושך, ופחד ממנו (בעיבוד חופשי): בשלב כלשהו בחייו ראה האדם הראשון כי האור בעולם מתמעט. והחושך גדל. התחיל לפחד שהעולם עומד לחזור ‘לתוהו ובהו’. שהעולם מאבד שליטה. נבהל. פחד שעומד למות. “אָמַר: אוֹי לִי, שֶׁמָּא בִּשְׁבִיל שֶׁסָּרַחְתִּי – עוֹלָם חָשׁוּךְ בַּעֲדִי וְחוֹזֵר לְתֹהוּ וָבֹהוּ, וְזוֹ הִיא מִיתָה שֶׁנִּקְנְסָה עָלַי מִן הַשָּׁמַיִם!” 

לאחר זמן מה ראה כי האור חוזר ומאיר את העולם. נרגע האדם הראשון ואמר: “מִנְהָגוֹ שֶׁל עוֹלָם הוּא”. (תלמוד בבלי, מסכת עבודה זרה, דף ח, ע”א).

.

לחושך יש פנים רבות. החושך הוא העדר של טוב ושל אור, המתבטא בכל פעם בדרך אחרת.

.

בימים אלו אנו מתמודדים עם חושך המתבטא בחוסר שגרה, בקשיי הישרדות ופרנסה, בריחוק חברתי ומשפחתי. והפחד לאבד את מה שיש הולך וגדל.  אבל האמונה שלנו מלמדת אותנו- שהחושך הוא חלק ממנהגו של עולם. זהו חלק מגלגל החיים. זה קשה וכואב, אבל העולם נברא בדרך כזו, שאנו מוכרחים לעבור דרך החושך. זוהי הדרך.

,

כך שלמרות החושך והייסורים, אנו יודעים ומאמינים שנעבור את זה. נעבור את הימים הללו. נחזיק חזק ביחד. ננסה לשמוח במה שאפשר. נוסיף אור, אפילו קטן, בכל דרך אפשרית. והאור ינצח.

אחרי החושך יבוא אור. ושמחה. הוא יגיע. אור שינחם אותנו, ירפא, יימלא אותנו מחדש. ויאיר מחדש את האחדות והשמחה. ובינתיים, בזמן הזה, ננסה להיות האחד עבור השני. לחזק. להאיר. לחבק. לשמח. לפנק. לדאוג. נהייה אנחנו מוסיפי טוב. נרים אחד את השני. במילה טובה. בעין טובה. בכל דבר קטן שיויסיף לנו כוח.

***

בסוף המדרש על האדם הראשון מסופר, כי בתקופה שלאחר מכן, כששוב הגיע חושך- עשה האדם הראשון את ימי התגברות החושך, (כמו גם את ימי התחזקות האור) לימים טובים. כי ידע האדם הראשון, שהחושך מטרתו להביא אור גדול יותר לעולם.    שנזכה בקרוב לראות באור ה’ שיתגלה ויאיר הכל.

 

 

 

1

תגובות

מאמרים קשורים

About אודליה מימון

תגובות

1 תגובות

  1. קרן

    16 באוקטובר 2020 at 16:48

    תודה על המאמר הנפלא. כל מילה בסלע. אודליוש זה מחזק לדעת שמעת הבריאה , העולם נוסד עם עליות מורדות.רק שנדע להפנים שאחרי כל ירידה בע”זה תגיע העליה ונזכה לגאולה שלימה בקרוב אמן

שלח תגובה


ברוכים הבאים לאוצרות פנימיים!

הצטרפו עוד היום לחברי "אוצרות פנימיים"

וקבלו חוברת עשירה, ייחודית ומגוונת,

במתנה!!!

כניסה עם חשבון


שכחת את הסיסמא?

 

הרשמה לאתר