מאמר

vector_magic_cube_and_arrow_design_148704

קשה לך? הגיע הזמן לשנות גישה…

אני מתארת לעצמי שישנם אנשים שרק הכותרת הזו “מעצבנת” אותם. ‘מה זאת אומרת לשנות גישה? קשה לי אז קשה לי! מה יש פה להתווכח או לשנות?…’. נכון, כשקשה זה באמת קשה. מחליש, או מעציב. כולנו חפצים לחוש אושר, שמחה, שלווה וטוב, וממילא כשמגיע הקושי אז- קשה.

 

אך חשוב שנזכור, כי פעמים רבות שינוי הגישה, שינוי היחס או שינוי הפרשנות למציאות יכול להקל מעלינו את הקושי ואף להפוך אותו להזדמנות חיובית. נשמע מוזר? הנה דוגמא טרייה מהשבוע (הפרטים שונו, כמו בכל הדוגמאות שאני מביאה):

 

אדם יקר סיפר שבדרך לעבודה היה לו פנצ’ר בגלגל, ובעקבות ההתעכבות של החלפת הגלגל הוא איחר לפגישת עסקים מאוד חשובה. הפגישה לא הניבה פרות והעסקה לא יצאה לפועל. אותו אדם התאכזב עד מאוד והרגיש כי הכל קרה באשמתו, עקב הפנצ’ר ברכב: “האיחור שלי עשה עליו רושם לא טוב. נכנסתי בעשרים דקות איחור, והרגשתי שהוא כבר סימן עלי איקס”. במשך כמה ימים אותה אדם הלך עם תחושה קשה של אשמה, אכזבה, של כאב וקושי גדול. “הייתי צריך לצאת מראש יותר מוקדם… כמה כסף יכולתי להרוויח, איזה הפסד…”. אשתו סיפרה כי יומיים אחר כך הוא בקושי דיבר או חייך, והיה עם פרצוף ברצפה.

 

בשלב כלשהו של שיחה הצעתי לו שננסה לשנות את הפרשנות לאירוע. במקום לומר (או לדמיין, כי לא ניתן לדעת..) ‘כמה כסף יכולתי להרוויח, או הכל בגלל הפנצ’ר/ בגללי’, לנסות ולהגיד למשל: ‘משמיים קבעו שזו עסקה לא טובה עבורי’ או ‘חוסר הצלחת בעסקה הזו תפתח דלת להצלחה במקום אחר’. ובמקום לחוש אכזבה, על דברים שלא היה לו שליטה עליהם, לומר לעצמו שיש לו כאן הזדמנות ללמוד לפעמים הבאות. ומעבר לכך, במקום לחשוב מחשבות של האשמה עצמית, לנסות לשחרר זאת אל מול בורא עולם ולומר לעצמו (את האמת..)- ההשתדלות בידי בשר ודם, אך התוצאות בידי אלוקים בלבד. אני השתדלתי, רציתי וקיוותי- משמיים ולטובתי החליטו אחרת! ומכאן אצעד קדימה עוד יותר.

 

בהמשך לשיחה שלנו התברר כי אי ההצלחה בפגישה, גרמה לאדם זה  להתחבר לתחושות פנימיות קודמות של כישלון וחוסר ערך. “לא יודע למה זה טלטל אותי ככה, אבל זה הכניס אותי למקום מאוד נמוך ביחס לעצמי…”. תובנה זו הביאה אותו לנסות ולהכניס עוד גישה לאירוע: “חוסר הצלחת הפגישה לא מעידה משהו עלי! אני לא יותר או פחות בגלל זה! אני מוכשר ובעל ערך, וגם מזה אלמד ואתפתח! זה ניסיון באמונה, ואני מאמין בעצמי ובכוחותיי, מאמין באלוקים ובטובו!”.

 

הפרשנות השונה לאירוע (בסגנון שלו כמובן) נתנה לו כוח להתרומם. לחזור לעצמו ולשוב להאמין ביכולת שלו. אמנם איננו יכולים לבחור כיצד תראה מציאות החיים שלנו, האם המטרות או החלומות שלנו יתממשו אך אנו כן יכולים לבחור את הפרשנות שניתן למציאות.

 

פרשנות של צמיחה או פרשנות של קושי? פרשנות של למידה או של רגשות אשמה? פרשנות של התחדשות או פרשנות של אכזבה?

 

ניתן להמחיש את הכוח של פרשנות גם לגבי פגיעות ועלבונות. אם למשל ילדה בת חמש תאמר לנו מילה או משפט מזלזל, האם זה ייפגע בנו כל כך? באופן טבעי ופשוט, לא ממש. אך אם אדם בוגר, קולגה או שכן יאמר את אותם המילים זה ייפגע בנו? ייתכן שכן. כלומר, ברור לכולנו שכשילד קטן יאמר משהו מזלזל הסיכוי שנפגע הוא נמוך, מכיוון שהפרשנות שלנו לדבריו תהייה: “הוא סתם ילד קטן…” ואילו הפרשנות לדבריו של אדם בוגר, היא שונה לחלוטין.

 

 

לפרשנות שלנו ישנה כוח מכריע על ההרגשה שלנו. פרשנות של התמודדות, הזדמנות, למידה, התגברות, או עליה נוספת- יש ביכולתה להפוך את הקושי והכאב למקור של צמיחה והתעוררות. אך פרשנות של חוסר מוצלחות, של נחיתות, של כישלון מגבירה בתוכנו את תחושת הקושי והרפיון.

 

כשאדם למשל עושה דיאטה וחושב כל הזמן על האוכל שהוא “מפסיד” ולא יכול לאכול, הוא מחזק את הפרשנות השלילית להתמודדות שלו, הוא מעצים את הקושי ואת תחושת ההחמצה והסבל. ואילו אדם שעושה דיאטה אך אומר לעצמו שוב שוב: ‘איך שאתה מתגבר! כמה כוח יש לך! איזו גבורה!’, אדם זה מעצים את הפרשנות החיובית, את הכוחות, ההתמודדות ואת השמחה שבדרך.

 

שינוי הפרשנות משנה את ההרגשה. השבוע למשל לא חשתי טוב (בפעם השלישית במהלך החורף הקצר הזה…) ומאוד הצטערתי מזה. “שוב פעם? מה קורה עם החיידק הזה? למה הוא חוזר אלי? אין לי כוח לזה, לא נעים כבר לבטל פגישות, מצטברים לי מלא משימות ו…”. אני מודה שהתחלתי לשקוע ברחמים עצמיים שכאלו. בשלב כלשהו קלטתי שהמחשבות הללו עושות לי רק רע. הבנתי שאני מוכרחה לשנות את הפרשנות למציאות הנוכחית. “החולי הזה יביא לעשייה חדשה! ה’ רק רוצה שאנוח קצת, והכל מתנהל בדיוק בקצב הנכון!, זו הכנה של אלוקים לפני שפע חדש שעומד לבוא.., זו הזדמנות להתחזק בתפילה על כל הזקוקים לרפואה, זו הזדמנות לקרוא ולהחכים, הכל באמת לטובה ומאהבה, אלוקים חפץ רק בטובתי! “. אני מודה שהמחשבות החדשות המריצו אותי ונתנו כוח.

 

המחשבות והרגשות שלנו הם חברים מאוד טובים. מחשבה ופרשנות חיובית שולחת את קרניה אל הלב ומהפכת גם אותו לטוב, לנחת, לכוח ובעז”ה להתקדמות נוספת.

 

שנזכה רק לחשוב טוב, להרגיש טוב ולחוות ברכה, שמחה וטוב!

 

0

תגובות

מאמרים קשורים

About אודליה מימון

שלח תגובה


ברוכים הבאים לאוצרות פנימיים!

הצטרפו עוד היום לחברי "אוצרות פנימיים"

וקבלו חוברת עשירה, ייחודית ומגוונת,

במתנה!!!

כניסה עם חשבון


שכחת את הסיסמא?

 

הרשמה לאתר