מאמר

מפתח אהבה

איך אפשר לאהוב את עצמי? (חלק א).

 

“איך אני יכולה לאהוב את עצמי?” שאלה אותי אישה עם כאב בעיניים. “מעולם לא קיבלתי אהבה, ואפילו אני עצמי לא מצליחה לאהוב את עצמי!. איך אפשר לאהוב?”. כולנו מכירים את הכלל: “ואהבת לרעך כמוך”. כל אדם מצווה לאהוב את עצמו, וזהו גם הכוח העיקרי שמאפשר לו להתחבר ולאהוב את הזולת.

 

****

השבוע היו לי מספר הרצאות שעסקו בדיוק בנושא הזה. החשיבות האדירה- להעריך ולאהוב את עצמי. זהו השורש וזה הבסיס לכל הקשר שלנו עם הזולת, זהו היסוד לשמחה שלנו, לכוחות הנפש ולעוד הרבה. לאחר ההרצאה ניגשו אלי מספר נשים שלכולן, פחות או יותר, אותה השאלה. “כל מה שאת אומרת נשמע מאוד יפה ואמיתי, אבל בפועל, איך אפשר לאהוב את עצמי?”. ניסיתי לענות מהר מהר… אבל הבנתי שעל שאלה גדולה כזו, צריך מערך שלם של מאמרים וסדנאות.

 

במאמר זה, אנסה לתמצת את הנושא ולמקד זאת בכמה דברים עיקריים.

 

כפתיחה לדברים אנסה להסביר, מהי בכלל אהבה עצמית.

 

אהבה פרושה חיבור. ככל שאני יותר מחובר לעצמי, ככל שאני יותר “חבר” (חבר- חיבור, אותן האותיות) של עצמי, אני יותר אוהב. אך לא סתם חיבור. חיבור של עין טובה. חיבור של חסד. חיבור של מודעות. הדבר המרכזי שנותן לנו את הכוח לאהוב את עצמנו, הוא החיבור לנשמה. למהות הטובה והשלמה שלנו. לאור שקיים בנו תמיד. לשלמות שאינה תלויה בדבר.

 

ומה קורה כשהמיקוד שלנו הוא דווקא במה שחסר ומפריע?

 

באופן כללי, ככל שאנו ביקורתיים, מאשימים, כועסים ומאוכזבים מעצמנו, כך הסיכוי שנאהב את עצמנו, קטן. יתרה מכך, המיקוד שלנו באשמה, בביקורת ובמה שמפריע לנו בעצמנו, חוסם את תחושת האהבה.

 

ביקורת עצמית בונה?

 

לאדם יש נטייה טבעית להתמקד במה שחסר. לשבת בסוף יום ולחשוב מה עוד לא הספיק. מה  חסר, המה צריך או כדאי להשקיע יותר. המיקוד בחסרים לא פעם נותן לנו את התחושה, שזוהי הדרך בה נוכל להתקדם מחר או בהמשך… אבל- אם נתבונן פנימה ונשאל את עצמנו בכנות, האם הביקורת העצמית או המיקוד במה שחסר, האם זה באמת מקדם? האם היא גורמת לנו להרגיש טובים ושלמים יותר? האם הביקורת מגבירה את חשק לצמוח עוד? להשתפר?

 

אני מאמינה שהתשובה היא לא.

 

הדרך שלנו לבחון האם הביקורת שלנו היא בונה או הורסת, הינה בדיוק דרך שאלה זו. האם לאחר שביקרתי את עצמי, הערתי או הדגשתי את החסר, יש לי רצון גדול יותר להשתפר? או שמא לאחר המיקוד בחסר אני מותש, עייף, חלש ומתוסכל יותר? רק במידה שהביקורת הזו באמת עוזרת לנו להתקדם, אזי היא אכן חיובית. אך במידה (וכך קורה אצל הרוב המוחלט של האנשים והנשים הרבים שפגשתי), וזה רק מחליש את הנפש- זוהי ביקורת הרסנית לנשמה שלנו. זוהי ביקורת אשר מכסה ומקשה עלינו לחוש את האהבה הטבעית והחיבור שלנו לעצמנו.

 

עניין נוסף שמקשה וחוסם אותנו מלהתחבר לאהבה הפנימית, הוא ההשוואות לאחרים. על נושא זה כבר כתבתי לא מעט, אך אתאר בקצרה כמה דגשים חשובים.

 

לצעוד בשביל שלי

 

“בשבילי נברא העולם”, כך כתבו חז”ל. כל אדם צריך לומר זאת, ויותר מכך- להרגיש זאת: העולם נברא בשבילך. העולם צריך אותך! זהו יסוד מהותי בכל תחומי החיים. העולם צריך אותי. את העשייה, התפילה, החיוך, ההשתדלות, הרגישות, ועוד ועוד…- שלי.

נוסף לזאת, לאמרה זו ישנו פרוש נוסף. “בשבילי”- פרושו, ‘בשביל שלי’. לכל אדם ישנו שביל ייחודי משלו. יש סולם שמיועד רק לו. ודרכו הוא נדרש לטפס. אף אחד לא מצפה מאתנו שנצעד על השביל של אדם אחר. יתרה מכך, אם נחפש, תמיד נוכל למצוא מישהו שבתחום מסוים עולה עלינו. אך האם עובדה זו אומרת משהו עלינו? האם זה סימן או מדד כלשהו לערך שלנו?  הערך שלנו אינו תלוי בכוחות וביכולות של האחר. לכל אדם יש שביל משל עצמו. הורים אחרים, כוחות אחרים, נשמה אחרת, זוגיות אחרת, וכמובן- תפקיד אחר וייחודי.

 

הדרך היחידה להגדיל את האהבה העצמית, היא להתמקד בשביל האישי שלנו. לראות ולשמוח כל צעד שאנו עושים, בהתאם לעצמנו. כיוון שהתפקיד המרכזי שלנו הוא להגיע הכי רחוק שאפשר… אך רק בתוך השביל האישי המיועד לנו.

 

עיקרה של אהבה בכלל, ואהבה עצמית בפרט, קשורה באופן ישיר למיקוד בטוב, ולערך עצמי. ככל שאני יותר מרוכז ומחובר לטוב שבי כך הסיכוי להגדיל את האהבה, גדל.

 

מתוך כך, הצעד הראשון על מנת לחזק את האהבה שבתוכי- הוא להתחבר לכוח. להרגיש שאני שווה, ראוי וייחודי. להילחם על זה ממש. כי זוהי מלחמת החיים. מלחמה על איכות חיים. גם אם זה לא בא באופן טבעי או פשוט, כדאי להשקיע את הזמן, המאמץ והכוחות- להדגיש בפני עצמי עוד ועוד, את הטוב שבי, את היפה והחיובי.

 

זוהי הגאולה שלנו. להאמין בטוב המהותי שבנו. להאמין “בנשמה הטהורה שנתת בי”.

 

לזכור כי העולם זקוק לי.

להכיר טובה לבורא עולם על כל הכוחות והמתנות הטובות שנתן בתוכנו.

 

מוזמנים להגיב ולשאול, ונפרט עוד אי”ה, בשבוע הבא.

בהצלחה רבה!

 

“בשבילי נברא העולם”, סדנא להעצמה ולחיזוק הבטחון העצמי!

מגיע לך להאמין בכוח שבך…

סדנא חוויתית, מעשית ומחזקת באמת. הפרטים המלאים כאן. 

 

 

 

0

תגובות

מאמרים קשורים

About אודליה מימון

שלח תגובה


ברוכים הבאים לאוצרות פנימיים!

הצטרפו עוד היום לחברי "אוצרות פנימיים"

וקבלו חוברת עשירה, ייחודית ומגוונת,

במתנה!!!

כניסה עם חשבון


שכחת את הסיסמא?

 

הרשמה לאתר