מאמר

boy-1299642_640

זוגיות לא שיוויונית!

מאמר הבהרה ופירוט…

לפי כשבוע פרסמתי מאמר בנושא תקשורת זוגית. בעקבות המאמר קיבלתי תגובות שונות שהביעו פחות או יותר את אותה הטענה: “למה את כותבת שהאישה זקוקה להבנה של בעלה לדבריה? הרי גם אני צריך הבנה! מה ההבדל בין גבר לאישה? מדוע אני צריך להבין אותה, יותר משהיא צריכה להבין אותי? זה ממש לא שוויוני!”

 

אז קודם כל, אתם צודקים. בזוגיות בריאה ומתוקנת, חשוב מאוד כי גם האישה וגם האיש יבינו האחד את השני, ויתנו מקום לכל אחד להביע את תחושותיו ודעותיו.

 

עם זאת, מצד האמת, זוגיות היא לא שוויונית. הקב”ה ברא את הזכר והנקבה עם צרכים שונים.

 

לאחר חטא אדם הראשון, בספר בראשית נענשה האישה: “ואל אישך תשוקתך, והוא ימשול בך”. עונש זה הוא המבטא את הצורך המהותי של האישה בקרבה לבעלה. לאישה, באופן טבעי, יש השתוקקת מתמדת וצורך רגשי לחוש את בעלה לצידה.

 

לגבר מצדו יש גם כן צרכים מהותיים שהקב”ה הטביע בו. למשל, הצורך טבעי במרחב. (אולי זה ההסבר לטענה ששמעתי לאחרונה הרבה: “בעלי מתנהג כמו סטודנט!”) מרחב זה מבטא גם במרחב עשיה, ולעיתים גם במרחב ביטוי (עליו דיברנו במאמר הקודם).

 

גם במחקרים עדכניים אנו רואים שוב ושוב הבדלים מובהקים בין האיש והאישה (על כך אפרט בהזדמנות אחרת). הרב צבי יהודה כתב כי האיש והאישה שווים בהיותם שניהם חלק אלוקה ממעל, אך הוא הדגיש כי:” יסוד השכל יותר מורגש אצל האיש. לעומת זאת, צד הרגש שבאדם יותר מובלט אצל האשה” (שיחות הרצי”ה, ספר במדבר). כלומר, לגבר ישנה נטיה שכלתנית יותר בהסתכלותו על החיים, ולאישה יש נטיה רגשית יותר.

 

ואם נחזור לנושא התקשורת הזוגית, הסבירו לנו חז”ל: “אמר רב, לעולם יהא אדם זהיר באונאת אשתו,  שמתוך שדמעתה מצויה  אונאתה קרובה”. כלומר, האיש צריך להיזהר לא לצער את אשתו במילים. בשיח בניהם. כיוון שאישה רגישה יותר, דמעתה מצויה, והיא נפגעת מהר יותר. ולכן, כמו שהסברנו במאמר הקודם, היא זקוקה לרגישות גדולה יותר מצדו של בעלה כלפיה.

 

ומתוך כל אלו, אפשר להסיק שזוגיות היא לא שוויונית. כלומר, אין הכוונה שמדובר כאן על קשר “שאינו הוגן”, אלא על צרכים שונים המייחדים את האיש והאישה ואת תפקידם בתוך הקשר הזוגי. עם זאת, בוודאי שגם הגבר וגם האישה זקוקים לתחושת הבנה ורגישות לדבריהם, אלא הדגש הוא אצל מי צורך זה יותר מהותי ודומיננטי יותר (ברוב המקרים).

 

ועוד מילת הבהרה. לגבר מטבעו אין בעיה לקיים דיון ענייני שכלי מול אשתו. לאישה, פעמים רבות, זה יותר מורכב. מכיוון שהצורך הרגשי שלה בקרבה והבנה, מתערבב גם בדיונים שכליים נטו.

 

לסיכום הדברים,

 

בזוגיות בריאה ומאוזנת, שני בני הזוג מעניקים האחד לשני את ההבנה, ההקשבה, הכבוד והאהבה. ועם זאת, חשוב להכיר בצרכים הייחודים של כל אחד, בכדי לזכות לזוגיות שיש בה נתינה והשלמה של ממש.

 

ואם הדברים עדיין לא ברורים, מוזמנים להגיב ולשאול.

 

בהצלחה רבה!

 

 

1

תגובות

מאמרים קשורים

About אודליה מימון

תגובות

1 תגובות

 1. יוסי

  21 ביולי 2016 at 20:17

  הכל טוב ויפה
  אבל מאמר זה כמו הגישה הכללית באתר נגועה בסממנים של פמינסטיות
  ששמים את האשה במרכז ואת הבעל להבין.
  ולא יוצרים את ההתבטלות הבסיסית שאשה כשרה עושה רצון בעלה

שלח תגובה


ברוכים הבאים לאוצרות פנימיים!

הצטרפו עוד היום לחברי "אוצרות פנימיים"

וקבלו חוברת עשירה, ייחודית ומגוונת,

במתנה!!!

כניסה עם חשבון


שכחת את הסיסמא?

 

הרשמה לאתר